Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KGP: w lipcu mniej wypadków drogowych, ale więcej utonięć

0
Podziel się

W lipcu na polskich drogach było mniej wypadków niż w analogicznym okresie
roku 2009; policja odnotowała też mniej zdarzeń o charakterze kryminalnym, niestety utonęło
znacznie więcej osób - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Sokołowski.

bEgiBDhN

W lipcu na polskich drogach było mniej wypadków niż w analogicznym okresie roku 2009; policja odnotowała też mniej zdarzeń o charakterze kryminalnym, niestety utonęło znacznie więcej osób - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Sokołowski.

Na półmetku wakacji Komenda Główna Policji podała pierwsze zbiorcze statystki dotyczące bezpieczeństwa. "W lipcu na drogach było spokojniej niż przed rokiem. Odnotowaliśmy mniej wypadków, w których zginęło lub zostało rannych mniej osób. Także mniej osób zdecydowało się na jazdę samochodem po wypiciu alkoholu" - powiedział Sokołowski.

W lipcu w 3609 wypadkach drogowych zginęło 326 osób, a ponad 4,7 tys. zostało rannych. W ciągu miesiąca policja zatrzymała ponad 14,5 tys. nietrzeźwych kierowców. Dla porównania w lipcu 2009 r. na drogach doszło do 4227 wypadków, w których zginęło 477 osób, a kolejne 5,6 tys. zostało rannych. Policja zatrzymała wówczas ponad 15,4 tys. nietrzeźwych kierowców.

bEgiBDhP

Rzecznik KGP powiedział, że niepokoi liczba utonięć. Tylko w lipcu życie nad wodą straciło 260 osób. Dla porównania w całym 2009 roku utonęło 468 osób. "W lipcu było bardzo ciepło, wiele osób na urlopach szukało ochłody w wodzie, jednak niektóre z nich wchodziły do wody po wypiciu alkoholu, co często kończyło się tragedią" - wyjaśnił Sokołowski.

"Miesiące wakacyjne to także więcej zaginięć, w tym ucieczek z domów. Wielu młodym osobom wydaje się, że w ten sposób mogą przeżyć przygodę, uciekają z domów i śpią pod gołym niebem. Wiele z nich odnajdywanych jest na przykład na dworcach" - powiedział Sokołowski.

Jak przypomniał, w lipcu i w sierpniu szczególnie w miejscowościach wypoczynkowych dochodzi do większej liczby przestępstw popełnionych pod wpływem alkoholu. "Policjanci mają więcej zgłoszeń w okolicach dyskotek i klubów, gdzie dochodzi do bójek, pobić czy kradzieży" - powiedział Sokołowski.(PAP)

gdyj/ itm/ jbr/

bEgiBDiq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)