Notowania

wiadomości
21.01.2013 16:15

KHW szuka pomysłu na zagospodarowanie terenu po kopalni Mysłowice

Katowicki Holding Węglowy (KHW) szuka pomysłu na zagospodarowanie 67 hektarów terenu po kopalni Mysłowice. Rozważane jest powołanie wspólnej spółki z samorządem tego miasta lub ogłoszenie konkursu na projekt zagospodarowania terenu i poszukiwanie inwestora.

Podziel się
Dodaj komentarz

Katowicki Holding Węglowy (KHW) szuka pomysłu na zagospodarowanie 67 hektarów terenu po kopalni Mysłowice. Rozważane jest powołanie wspólnej spółki z samorządem tego miasta lub ogłoszenie konkursu na projekt zagospodarowania terenu i poszukiwanie inwestora.

O możliwościach zagospodarowania poprzemysłowych terenów w woj. śląskim mówiono w poniedziałek podczas konferencji "Tereny poprzemysłowe. Cenne dziedzictwo czy niewykorzystane możliwości", zorganizowanej w Sosnowcu przez redakcję Dziennika Zachodniego.

Kopalnia Mysłowice jest częścią kopalni Mysłowice-Wesoła, powstałej niegdyś z połączenia dwóch kopalń. Obecnie aktywność kopalni skupia się przede wszystkim w Wesołej, a teren Mysłowic wykorzystywany jest jedynie marginalnie. Holding chciałby sprzedać ten obszar lub, wspólnie z samorządem i inwestorami, uczestniczyć w jego rewitalizacji.

Prezes KHW Roman Łój przyznał w poniedziałek, że w obecnej sytuacji na rynku nieruchomości, a także z powodu poprzemysłowego charakteru tego terenu, trudno będzie go sprzedać, co byłoby dla holdingu najbardziej korzystne. Trudno też liczyć na to, że na przejęcie całości tych terenów lub zamianę gruntów zdecyduje się samorząd. Władze miasta są jednak zainteresowane tym, by teren zyskał nowe funkcje, same nie mają jednak środków na inwestycje.

"Najbardziej prawdopodobne są obecnie dwie możliwości: stworzenie z gminą spółki celowej do zagospodarowania tego terenu w oparciu o środki unijne, gdzie holding byłby inwestorem pasywnym, lub ogłoszenie ogólnokrajowego konkursu na projekt zagospodarowania, wybór firmy doradczej, stworzenie ze środków publicznych studium opłacalności, a następnie - co jest najtrudniejsze - znalezienie inwestora finansowego i realizacja inwestycji z jego udziałem" - powiedział prezes.

O tym, że w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego zarezerwowano środki na wstępne studia wykonalności dla projektów rewitalizacyjnych, które będą ubiegać się o unijne środki, mówiła uczestnicząca w sosnowieckiej konferencji minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Łój chciałby, aby studium wykonalności przedsięwzięcia było gotowe jeszcze w tym roku, a przyszły rok byłby poświęcony na poszukiwania inwestora dla tego przedsięwzięcia. Gdyby udało się go pozyskać, inwestycja miałaby szansę na realizację w ciągu czterech lat.

Holding realizował już podobny projekt - na terenie dawnej kopalni Gottwald w Katowicach powstało największe w regionie centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe; na pamiątkę zachowano tam wieżę szybową dawnej kopalni oraz niektóre poprzemysłowe budynki. Przedstawiciele KHW są jednak sceptyczni co do możliwości realizacji kolejnego tego typu centrum w Mysłowicach. Chcą, by jedynie część pokopalnianego terenu służyła celom komercyjnym, a pozostała np. kulturze, sportowi i rekreacji.

"Wydaje się, że formuła budowy na takich terenach centrów handlowych już się wyczerpała. To trudny teren i nie ma co liczyć na szybkie i proste rozwiązania" - ocenił prezes KHW.

Obecnie utrzymanie zbędnego kopalni terenu kosztuje KHW ok. 8 mln zł rocznie. To koszty podatków, utrzymania budynków, ochrony itp. Na 67-hektarowym terenie są m.in. budynki biurowe i przemysłowe - część z pewnością będzie przeznaczona do wyburzenia, inne do rewitalizacji. Chodzi m.in. o przemysłową zabudowę z lat 1880-1912, objętą ochroną konserwatorską. Cały teren podzielony jest na 266 działek; znajduje się tam blisko 80 rozmaitych obiektów.

Na potrzeby KHW zachowane zostaną dwa peryferyjne szyby kopalni Mysłowice, niezbędne ze względów wentylacyjnych. Znajdują się one poza 67-hektarowym terenem przeznaczonym do zagospodarowania. Cały kopalniany teren ma powierzchnię ok. 78 hektarów.(PAP)

mab/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz