Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kidawa-Błońska: w czwartek możliwe spotkanie Tusk-Kalemba

0
Podziel się:

Wpłynęła prośba ministra rolnictwa Stanisława Kalemby (PSL) o szybkie
spotkanie z premierem ws. afrykańskiego pomoru świń; możliwe, że do spotkania dojdzie jeszcze w
czwartek - poinformowała PAP rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Na 10.30 Kalemba
zapowiedział oświadczenie.

Wpłynęła prośba ministra rolnictwa Stanisława Kalemby (PSL) o szybkie spotkanie z premierem ws. afrykańskiego pomoru świń; możliwe, że do spotkania dojdzie jeszcze w czwartek - poinformowała PAP rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Na 10.30 Kalemba zapowiedział oświadczenie.

Pytana o pojawiające się w mediach informacje, że wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński grozi Kalembie dymisją, rzeczniczka rządu odparła: "Wydaje się, że to problem bardziej PSL niż problem całego rządu".

W jej ocenie sprawa afrykańskiego pomoru świń "powinna zostać jak najszybciej rozwiązana".

Cena skupu świń spadła o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent po tym, jak w lutym wykryto dwa przypadki wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u padłych dzików na wschodzie kraju. Służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią, gdzie znaleziono zarażone zwierzęta. Mięso z tego terenu nie może być eksportowane za granicę.

Problem dotknął jednak hodowców w całym kraju, bo mimo że wirus nie jest groźny dla ludzi, klienci mniej chętnie sięgają po wieprzowinę. Izby rolnicze przekonują, że spadek cen powoduje, że chów świń stał się nieopłacalny i rolnicy mogą zrezygnować z dalszej produkcji trzody. W związku z problemami hodowców ze sprzedażą wieprzowiny, w czwartek rolnicy kontynuują blokadę dwóch dróg krajowych w woj. mazowieckim. "Dziewiętnastka" w Łosicach blokowana jest od wtorku, zaś krajowa "dwójka" w miejscowości Chromna w pow. siedleckim od środy po południu.

Kalemba w środę wystąpił do premiera Donalda Tuska o zgodę na przeprowadzenia skupu interwencyjnego wieprzowiny na obszarze objętym unijnymi ograniczeniami. Szef resortu rolnictwa informował też w środę, że rząd nie porozumiał się z przedsiębiorcami ws. skupu trzody ze strefy buforowej wzdłuż granicy białoruskiej.

Minister rolnictwa nie wyklucza utylizacji przerośniętych tuczników. Przedstawiciele rolniczego OPZZ domagają się, by zaproponował inne rozwiązania niż utylizacja trzody. Powołany w środę Polski Komitet Protestacyjny Rolników i Producentów Wieprzowiny domaga się skupu interwencyjnego, wyrównania strat oraz dofinansowania kosztów magazynowania półtusz wieprzowych. W środę wieczorem minister gospodarki podjął decyzję o kolejnym zwiększeniu stanu rezerw strategicznych półtusz wieprzowych. Wykonawcą decyzji jest Agencja Rezerw Materiałowych.(PAP)

agy/ sdd/ son/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)