Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Akcja przedstawicieli służby zdrowia przed siedzibą NFZ

0
Podziel się:

#
dochodzą szersze wypowiedzi i m.in. informacja o rozmowach z dyrekcją NFZ
#

# dochodzą szersze wypowiedzi i m.in. informacja o rozmowach z dyrekcją NFZ #

30.07. Kielce (PAP) - Kilkudziesięciu pracowników służby zdrowia zebrało się w czwartek przed siedzibą oddziału NFZ w Kielcach. Przedstawiciele związków zawodowych i dyrektorów szpitali rozmawiali z dyrekcją Funduszu na temat zmiany sposobu podziału środków NFZ na poszczególne regiony kraju.

Według związków zawodowych skupionych w Porozumieniu na Rzecz Obrony Szpitali Polski Południowo-Wschodniej obowiązujący sposób podziału środków NFZ na regiony - tzw. algorytm, który oparty jest m.in. na dochodzie gospodarstw domowych - krzywdzi biedne województwa, a faworyzuje bogate.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w regionie świętokrzyskim Agata Semik podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że nie jest to protest, manifestacja, ani pikieta, ale pokojowe spotkanie. "To nie jest żaden protest, my nie protestujemy przeciwko NFZ, bo jest on wyłącznie naszym płatnikiem i musi wykonywać rozporządzenia" - oznajmiła.

Powiedziała, że w piśmie do prezydenta Kielc napisała o pokojowym spotkaniu, lecz dostała odpowiedź, że z powodów formalnych ma ono charakter nielegalny. "Nie muszę chyba pisać prośby do pana prezydenta o to, żeby się spotkać z panią dyrektor Funduszu" - dodała.

W akcja Porozumienia, która trwała półtorej godziny, uczestniczyli przedstawiciele związków zawodowych pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, lekarzy, OPZZ oraz dyrektorzy trzech szpitali. Związkowcy rozdawali przechodniom ulotki, w których napisali, że mieszkańcy województw: świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego są gorzej traktowani przez decydujących o podziale środków z centrali NFZ.

Semik odczytała pismo do Ministerstwa Finansów z prośbą o niepodpisywanie planu finansowego NFZ na 2010 rok w wersji z 15 lipca, gdyż narusza on konstytucyjne prawo równego dostępu obywateli do opieki zdrowotnej. W piśmie tym Porozumienie zagroziło protestem w szpitalach, jeśli ten projekt zostanie zatwierdzony lub jeśli do 14 sierpnia nie dojdzie do spotkania z ministrem zdrowia i prezesem NFZ.

Przedstawiciele poszczególnych związków zawodowych i przedstawiciel dyrektorów szpitali powiatowych spotkali się z dyrekcją NFZ. W spotkaniu uczestniczył także poseł PiS Krzysztof Lipiec.

Po rozmowach Semik powiedziała dziennikarzom, że rozmowa odbyła się w przyjaznej atmosferze. "Szukamy w pani dyrektor i w urzędzie sprzymierzeńca, a nie wroga. Też jej leży na sercu dobro pacjentów" - oznajmiła.

"Algorytm, który w tej chwili obowiązuje, powstał w 2007 roku. W międzyczasie zmieniła się sytuacja w kraju, zmienił się system rozliczeń w NFZ, stąd ten algorytm wymaga modyfikacji, ponieważ niektóre z tych parametrów są już nieaktualne" - powiedziała dziennikarzom dyrektor NFZ w Kielcach Zofia Wilczyńska.

W związku z tym, że Porozumienie ma własną propozycję dotyczącą algorytmu i chce ją przedstawić minister zdrowia, Wilczyńska zadeklarowała pomoc w zakresie udostępnienia danych z systemu informatycznego NFZ, które nie stanowią tajemnicy służbowej, a pozwolą związkowcom lepiej przedstawić swoją propozycję.

Przewodnicząca OZZPiP powiedziała, że dalsze kroki Porozumienia zależą od tego, czy minister zechce się spotkać i czy zostaną podjęte działania w celu zmiany algorytmu niekorzystnego dla trzech województw. "Jeśli działania nie odniosą skutku, to zorganizujemy manifestację" - oznajmiła.

"Po raz pierwszy związki z dyrektorami idą w jednej parze" - powiedział przewodniczący Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Rafał Skrzypek. Według niego pieniądze na leczenie są za małe, dlatego dyrektorzy popierają starania Porozumienia.

Wcześniej przeciwko algorytmowi zaprotestował m.in. zarząd województwa świętokrzyskiego. (PAP)

agn/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)