Notowania

proces
04.11.2008 15:46

Kielce: Na razie bez wyroku w procesie krakowskiego adwokata

Sąd Rejonowy w Kielcach nie ogłosił we wtorek wyroku w sprawie krakowskiego adwokata Henryka G. oskarżonego o usiłowanie utrudniania postępowania przygotowawczego. Rozprawa została odroczona do 27 listopada.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sąd Rejonowy w Kielcach nie ogłosił we wtorek wyroku w sprawie krakowskiego adwokata Henryka G. oskarżonego o usiłowanie utrudniania postępowania przygotowawczego. Rozprawa została odroczona do 27 listopada.

Sąd postanowił wznowić przewód sądowy celem uzupełnienia materiału dowodowego. Sąd wystąpi do Prokuratury Okręgowej w Kielcach o informacje na temat sposobu zakończenia postępowania w sprawie z wniosku Henryka G. - poinformowała sędzia Anita Młynarczyk. Chodzi o sprawę zachowania policjantów wobec adwokata; funkcjonariusze odebrali mu dokumenty. Henryk G. poinformował PAP, że prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie.

Na poprzedniej rozprawie prokurator zażądał dla oskarżonego sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, obrona i oskarżony poprosili o uniewinnienie.

Według aktu oskarżenia Henryk G. usiłował utrudnić postępowanie przygotowawcze sprawy nadzorowanej przez krakowską prokuraturę i udzielić pomocy sprawcy przestępstwa w uniknięciu odpowiedzialności karnej. Adwokatowi zarzucono usunięcie, a następnie odmowę dobrowolnego wydania dwóch segregatorów z fakturami i paragonami Hotelu Starego, którego właścicieli reprezentował. Dokumenty wcześniej zabezpieczyła policja. Taka postawa adwokata skutkowała - zgodnie z aktem oskarżenia - "przymusowym odebraniem" mu dokumentów.

Według obrony, oskarżony realizował czynności adwokackie. Jeden z obrońców Henryka G., mecenas Jan Kuklewicz w wystąpieniu końcowym zwrócił uwagę, że sprawa hotelu nie zakończyła się aktem oskarżenia, nikomu nie postawiono zarzutów.

Oskarżony twierdzi, że miał prawo dysponować dokumentami hotelu i nigdy świadomie nie dopuściłby się poplecznictwa.

Sprawę rozpoznaje Sąd Rejonowy w Kielcach, na mocy postanowienia Sądu Najwyższego, by proces toczył się przed sądem spoza okręgu krakowskiego.

Do zdarzenia doszło w lipcu 2006 r. w Hotelu Starym w Krakowie, podczas policyjnych oględzin budynku, przeprowadzanych w związku z podejrzeniami dokonania w nim samowoli budowlanej oraz użytkowania hotelu bez koniecznego pozwolenia. (PAP)

agn/ pz/ jbr/

Tagi: proces, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz