Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kielce: Pasje Stanisława Rodzińskiego w Muzeum Diecezjalnym

0
Podziel się:

Zachwycające światłem pejzaże i pełne ekspresji pasje Stanisława
Rogozińskiego będzie można oglądać od soboty w Muzeum Diecezjalnym. Wystawę "Stanisław Rodziński.
Malarstwo" otworzy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury ks. kardynał Gianfranco Ravasi.

*Zachwycające światłem pejzaże i pełne ekspresji pasje Stanisława Rogozińskiego będzie można oglądać od soboty w Muzeum Diecezjalnym. Wystawę "Stanisław Rodziński. Malarstwo" otworzy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury ks. kardynał Gianfranco Ravasi. *

"Stanisław Rodziński. Malarstwo" to najnowsza wystawa kieleckiego Muzeum Diecezjalnego . Jak poinformowała PAP kustosz, Małgorzata Gorzelak, pokaże ona wybór dzieł reprezentatywnych dla twórczości tego artysty: zachwycające pejzaże z motywem domu i pobudzające do refleksji pasje.

"W malarstwie Rodzińskiego dominują dwa wątki: pejzaż i tematyka religijna, głównie pasyjna. W jego dziełach - balansujących na granicy sztuki figuralnej i abstrakcyjnej - najbardziej istotnymi środkami wyrazu są kolor i światło. Prezentowane w Kielcach obrazy są tego przykładem" - poinformowała PAP kustosz Gorzelak.

Misterium krzyża, w sztuce wieloletniego rektora krakowskiej ASP, nie pozwala uciec od pytań. Charakterystyczne nałożenie farby wydobywa z obrazów kluczowe postacie i elementy. Biel światła i barwy dopełniają wrażenia.

W tym roku artysta za swój dorobek i zainteresowanie sacrum był nominowany do medalu "Per Artem ad Deum" przyznawanego przez Papieską Radę do spraw Kultury. Jego wystawę otworzy przewodniczący rady ks. kardynał Gianfranco Ravasi.

Stanisław Rodziński wziął udział w około dwustu wystawach malarstwa i rysunku. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której pełnił funkcję rektora w latach 1996-2002. Regularnie współpracował również z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Instytutem Sztuki Liturgicznej w Krakowie. Od ponad 40 lat jest także publicystą m.in. "Tygodnika Powszechnego", "Znaku", "Więzi" i "Kultury Paryskiej". W latach 1999 - 2012 ukazało się pięć jego książek: "Sztuka na co dzień i od święta", "Obrazy czasu", "Mój szkicownik", "Dzieła, czasy, ludzie" oraz "Autoportret malarza".

Za swoją twórczość otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pracę artystyczną i eseistykę oraz doktorat honoris causa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. (PAP)

and/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)