Notowania

wiadomości
25.04.2012 19:07

Kielce: Pikieta pracowników zakładów wapienniczych Trzuskawica

30 związkowców z Zakładów Przemysłu Wapienniczego Trzuskawica S.A. pikietowało w środę przed Urzędem Marszałkowskim w Kielcach. Pracownicy domagali się, aby marszałek województwa świętokrzyskiego wydał decyzję o zwiększeniu limitów emisji CO2 dla przedsiębiorstwa.

Podziel się
Dodaj komentarz

30 związkowców z Zakładów Przemysłu Wapienniczego Trzuskawica S.A. pikietowało w środę przed Urzędem Marszałkowskim w Kielcach. Pracownicy domagali się, aby marszałek województwa świętokrzyskiego wydał decyzję o zwiększeniu limitów emisji CO2 dla przedsiębiorstwa.

Pikieta trwała godzinę. Przedstawiciele Związku Zawodowego "Budowlani", NSZZ "Solidarność", "Solidarność 80" i Związku Zawodowego Inżynierów i Techników zakładu trzymali transparenty z hasłami: "Marszałek rękę szczodrą ma, przydzieli Trzuskawicy limity na CO2", "Od lat wciskacie nam kity, przyszliśmy po limity".

"Przyszliśmy bronić miejsc pracy. Chcemy, by marszałek pomógł nam uzyskać zwiększone limity na nową instalację pieca Maerz w zakładzie w Sitkówce-Nowinach. Obawiamy się, że jeżeli tak się nie stanie, właściciel każe nam się zwolnić lub przeprowadzi fabrykę np. na Ukrainę, gdzie nie będą obowiązywały limity" - powiedziała dziennikarzom przewodnicząca związku "Budowlani" w firmie, Irena Surma.

Z protestującymi spotkał się przedstawiciel zarządu województwa, Piotr Żołądek. Podkreślał, że decyzję w tej sprawie musi najpierw podjąć Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Zadeklarował, że ustali w Ministerstwie Środowiska termin spotkania z przedstawicielami związkowców, by wynegocjować rezerwowy pakiet dotyczący limitu emisji dwutlenku węgla dla przedsiębiorstwa.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami marszałek województwa podejmuje decyzję w sprawie wydania zezwolenia na uczestnictwo we wspólnotowym systemie handlu uprawnieniami emisji dwutlenku węgla, ale przydział uprawnień do emisji z krajowej rezerwy przeznaczonej do instalacji nowych lub instalacji, w której dokonano zmiany, określa KOBiZE

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Iwona Sinkiewicz-Potaczała, KOBiZE odmówił przyznania uprawnień do emisji z krajowej rezerwy dla Trzuskawicy, argumentując iż nie chodzi o nowe urządzenia - jak podnoszą władze zakładu - a część wcześniej funkcjonującej instalacji.

"Opinia nie jest wiążąca, ale po to ustanowiono administratora, by przekazywał nam informacje, czy zakład potrzebuje innego limitu. Na tej postawie wydajemy decyzję" - dodała rzeczniczka.

Nowa instalacja do wypału wapna w piecu typu Maerz została uruchomiona w zakładzie w Sitkówce-Nowinach pod Kielcami w 2008 r.

Firma Trzuskawica S.A. jest czołowym producentem wapna, wyrobów wapienniczych, kamienia oraz kruszyw najwyższej jakości złóż na krajowym rynku. Jest częścią Koncernu CRH (Cement Roadstone Holding), światowego lidera w dziedzinie produkcji materiałów budowlanych. (PAP)

ban/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz