Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kielce: Wystawa "Św. Florian w tradycji ludowej i pożarniczej"

0
Podziel się:

Obrazy oraz rzeźby patrona strażaków, zabytkowe wyposażenie przeciwpożarowe i
historyczne dokumenty straży ogniowej można będzie oglądać na wystawie "Św. Florian w tradycji
ludowej i pożarniczej". Muzeum Narodowe w Kielcach otworzy ją 4 maja na cztery tygodnie.

Obrazy oraz rzeźby patrona strażaków, zabytkowe wyposażenie przeciwpożarowe i historyczne dokumenty straży ogniowej można będzie oglądać na wystawie "Św. Florian w tradycji ludowej i pożarniczej". Muzeum Narodowe w Kielcach otworzy ją 4 maja na cztery tygodnie.

Ekspozycję przygotowano w ramach organizowanych w Kielcach ogólnopolskich obchodów Dnia Strażaka oraz przypadającej w tym roku 60. rocznicy powołania w mieście Wojewódzkiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej - poinformowała PAP kurator wystawy Janina Skotnicka.

Muzealniczka przypomniała, że św. Florian - opiekun chroniący od ognia - otoczony jest czcią w Polsce od lat 20. XVI wieku. Wizerunki tego świętego ustawiano w kapliczkach przydrożnych i przydomowych, a także na budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Od połowy XIX w., kiedy to stał się on patronem polskich strażaków, czczony jest uroczyście 4 maja. Według tradycji, był męczennikiem - jego życie w Dolnej Austrii przypadło na czasy wielkiego prześladowania chrześcijan przez cesarza Dioklecjana (284-305). Kult św. Floriana przetrwał najdłużej w kulturze ludowej. Na kieleckiej wystawie nawiązują do tej tradycji wyobrażenia świętego, wykonane przez wiejskich artystów. "Najstarsze z nich datowane jest na przełom XIX i XX wieku. Autorami pozostałych, wzorowanych na rzeźbach kapliczkowych, są świętokrzyscy twórcy ludowi okresu późniejszego" - powiedziała Skotnicka.

Tradycję pożarniczą reprezentują na ekspozycji zabytkowe obiekty ze zbiorów Wojewódzkiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Są wśród nich pasy bojowe, toporki i hełmy strażackie, obiekty z dziedziny techniki pożarniczej - m.in. końcówki węży strażackich, a także pochodnie i urządzenia do sygnalizowania pożaru - tyfon oraz trąbka "bekadło" i sygnałówka.

Działalność ochotniczych i zawodowych straży pożarnych początku XX stulecia przybliżają druki, fotografie, pamiętniki i archiwalia. Najwcześniejszy okres działalności pożarniczej w regionie - lata 1873-1923 - przedstawia Złota Księga Straży Ogniowej Ochotniczej w Kielcach. W 1923 roku złożyli w niej swe podpisy m.in. prezydent Kielc Mieczysław Łukasiewicz i wojewoda kielecki Ignacy Manteuffel.

Ten sam okres dokumentuje gablota z 26 cennymi odznakami i dyplomem, potwierdzającym przyznanie Kieleckiej Ochotniczej Straży Pożarnej Złotego Znaku Związku Floriańskiego, w dowód uznania za 50-letnią działalność (1873-1923).

Wszystkie pamiątki zgromadzone przez muzealników i strażaków prezentowane będą w budynku muzeum przy ul. Orlej 3.(PAP)

mch/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)