Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kielce: Żołnierze CIMIC na praktykach w starostwie

0
Podziel się

Żołnierze Grupy Współpracy Cywilno-Wojskowej
(CIMIC) odbywają cykl praktyk w Starostwie Powiatowym w Kielcach.
Wiedza o funkcjonowaniu polskiego samorządu ma im pomóc we
współpracy z administracją lokalną na misjach w rejonach konfliktu.

bEiNfAcB

Żołnierze Grupy Współpracy Cywilno-Wojskowej (CIMIC) odbywają cykl praktyk w Starostwie Powiatowym w Kielcach. Wiedza o funkcjonowaniu polskiego samorządu ma im pomóc we współpracy z administracją lokalną na misjach w rejonach konfliktu.

W poniedziałek podczas spotkania z oficerami uczestniczącymi w praktykach starosta kielecki Zenon Janus podkreślił, że powiat kielecki jest pierwszym powiatem w Polsce, który wprowadził współpracę z siłami pokojowymi i organizuje praktyki dla żołnierzy, którzy wyjeżdżają na misje.

Z praktyk skorzystało już około 40 żołnierzy, do końca czerwca staż w starostwie odbędzie kolejnych 50. Podczas czterotygodniowych zajęć zapoznają się oni z pracą wszystkich wydziałów i komórek urzędu. Więcej czasu mogą poświęcić na zagadnienia, które bardziej ich interesują - grupę tworzą bowiem specjaliści z różnych dziedzin. Uwzględniając sugestie żołnierzy praktyki wzbogacono o udział w pracach Powiatowego Zarządu Dróg.

bEiNfAcD

"W rejonie misji tym się właśnie zajmujemy - współpracą z organami samorządowymi i rządowymi. Dlatego taka praktyka pozwala nam mieć szersze spojrzenie na problem. Widzimy jak to jest zrobione w Polsce i mamy przełożenie na rejon konfliktu" - powiedział kpt. Leszek Radzik.

Zaznaczył, że w rejonach misji administracja zorganizowana jest według lokalnych reguł. Wiedza o tym, jak zorganizowany jest samorząd w Polsce, pozwoli oficerom wskazywać ludności w rejonie misji, co zrobić, by tamtejsza administracja lepiej funkcjonowała.

Mjr Wiesław Sanowski powiedział, że doświadczenie zdobyte w starostwie na pewno w jakiś sposób będzie procentować podczas bezpośrednich kontaktów z rodzącymi lub odradzającymi się demokracjami.

Obecnie CIMIC jest zaangażowany na misjach w Afganistanie i w Czadzie, wcześniej żołnierze tej grupy służyli w Iraku. Celem CIMIC oprócz wykonania zadania konkretnej misji jest kreowanie pozytywnego wizerunku sił zbrojnych w społecznościach lokalnych. Grupa realizuje ten cel pomagając miejscowej ludności: modernizując szpitale, remontując szkoły, kopiąc studnie czy organizując pomoc humanitarną.

bEiNfAcJ

Jedyna w Polsce jednostka CIMIC stacjonuje w Kielcach.(PAP)

agn/ bno/ gma/

bEiNfAde
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)