Notowania

strona
07.09.2009 11:21

Kierowcy z Samoa zaczną jeździć lewą stroną

Kierowcy z Samoa przygotowują się do zmiany kierunku w ruchu drogowym z prawostronnego na lewostronny - poinformowało w poniedziałek BBC. Zmianę zarządziły władze, by wprowadzić na wyspach ten sam kierunek ruchu, co w innych państwach Oceanii.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Kierowcy z Samoa przygotowują się do zmiany kierunku w ruchu drogowym z prawostronnego na lewostronny - poinformowało w poniedziałek BBC. Zmianę zarządziły władze, by wprowadzić na wyspach ten sam kierunek ruchu, co w innych państwach Oceanii. *

Samoa będzie pierwszym od 1970 roku krajem, który wprowadzi taką zmianę. Przejście z ruchu prawostronnego na lewostronny rozpocznie się o godzinie 18.50 czasu polskiego w poniedziałek. W radiu zostanie wtedy nadany komunikat nakazujący kierowcą zatrzymanie się i przygotowanie do zmiany. O pełnej godzinie nadana zostanie kolejne instrukcja, aby przejechać na lewą stronę drogi.

Zmianie sprzeciwia się m.in. organizacja Obywatele Przeciwko Zmianie Stron, która twierdzi, że doprowadzi ona do chaosu. Wniesiono też skargę do sądu. "Będzie dochodziło do wypadków samochodowych, w których będą ginęli ludzie" - przekonuje przewodniczący organizacji Tole'afoa Solomona Toa'iloa.

Sprzeciwiają się zmianie również kierowcy autobusów, którzy przypominają, że drzwi ich pojazdów będą się teraz otwierały po złej stronie i będą wypuszczali pasażerów na środku drogi.

Rząd Samoa podkreśla jednak, że zmiana uniezależni kraj od drogich samochodów importowanych z Ameryki. Ma on też nadzieję, że samoańska emigracja z Australii i Nowej Zelandii, gdzie obowiązuje ruch lewostronny, będzie teraz przysyłała do kraju używane samochody w przystępnej cenie.

Aby zminimalizować zamieszanie spowodowane zmianą kierunku w ruchu drogowym wprowadzono w całym Samoa dwa dni wolne od pracy. (PAP)

keb/ ap/

int.

Tagi: strona, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz