Notowania

wiadomości
18.06.2012 23:18

Kilkadziesiąt ciągników rolniczych blokowało ulice Szczecina

# aktl.2 #

Podziel się
Dodaj komentarz

# aktl.2 #

18.06. Aleksandrów Kujawski (PAP) - W poniedziałek późnym wieczorem rolnicy protestujący od czwartku w Szczecinie przeciwko - jak mówili - złej polityce rolnej rządu, zawiesili protest. Przed południem kilkadziesiąt ciągników rolniczych przejechało ulicami miasta.

#dochodzi informacja o zawieszeniu protestu do przyjazdu ministra Sawickiego do Szczecina na początku lipca

Jak powiedział w rozmowie telefonicznej z PAP Edward Kosmal przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego, rolnicy rozjeżdżają się do domów. Protest został zawieszony do początku lipca. "Otrzymaliśmy zapewnienie, że na początku lipca przyjedzie do Szczecina minister Sawicki i będzie rozmawiał o naszych postulatach. Najważniejsze nasze postulaty nie zostały spełnione - może o zrobić minister."

Kosmal dodał, że rozmowy rolników prowadzone w poniedziałek z władzami Agencji Nieruchomości Rolnych przyniosły pewne rozwiązania, udało się m.in. wynegocjować przedłużenie umów dzierżawnych czy zabezpieczyć prawo pierwokupu ziemi.

W rozmowach brał udział m.in. prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski, wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz i przedstawiciele protestujących rolników.

W poniedziałek przed południem ciągniki wyruszyły sprzed siedziby szczecińskiej Agencji Nieruchomości Rolnych i przejechały ulicami miasta, blokując ruch. Na maszynach rolniczych zawieszono kartki z napisem: "własność banku". Do większości z nich przymocowano także biało-czerwone flagi.

Rolnicy protestowali m.in. przeciwko temu, że ziemia - ich zdaniem - trafia w ręce dużych korporacji z obcym kapitałem, zamiast do zachodniopomorskich gospodarzy, których nie stać na jej zakup.

Protestujący domagają się także uznania dzierżawy za pełnoprawną formę rozdysponowania gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zagwarantowania możliwości kontynuacji dzierżawy przez następców prawnych, a także dopłat do kredytów na zakup ziemi. Protestujący chcą konsultacji społecznych w sprawie projektowanych zmian opodatkowania gospodarstw.

Wśród postulatów jest także zwiększenie limitów i zwrotu pełnej akcyzy za paliwo rolnicze, zrównanie dopłat obszarowych z krajami tzw. starej UE i dopłat do kredytów na zakup ziemi. Rolnicy chcą również pełnej informacji na temat ustaleń z Komisją Europejską na temat zmniejszenia płatności bezpośrednich. (PAP)

res/ tpo/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz