Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kilkunastu żydowskich pacyfistów płynie do Strefy Gazy

0
Podziel się:

Chcą dokonać symbolicznego przełamania blokady.

Kilkunastu żydowskich pacyfistów płynie do Strefy Gazy
(andydr/CC/Flickr)

Statek z kilkunastoma pacyfistami żydowskimi z Izraela, Europy i USA wypłynął z portu Famagusta na Cyprze. Uczestnicy wyprawy pragną dokonać symbolicznego przełamania blokady - podała agencja _ AFP _.

_ - Moim świętym obowiązkiem jako tego, który przeżył Szoah, jest protest przeciwko prześladowaniu, uciskowi i więzieniu tak wielu ludzi, w tym dzieci _ - powiedział jeden z pasażerów - 82-letni Reuven Moshkovitz.

Statek o nazwie Irene to katamaran pod brytyjską banderą. Droga do Gazy może trwać około 36 godzin. _ - Jesteśmy zwolennikami strategii niestosowania przemocy i unikania konfrontacji. Jeśli wojsko izraelskie zatrzyma statek, nie będziemy stawiać oporu _ - powiedział członek załogi Jonatan Szapira - były izraelski żołnierz.

Uczestnicy wyprawy wiozą do Strefy Gazy zabawki dla dzieci, sprzęt medyczny, silniki do kutrów rybackich i książki. Jeden z organizatorów wyprawy Richard Kuper oświadczył, że jej uczestnicy chcą symbolicznie pokazać, że nie wszyscy Żydzi popierają politykę Izraela wobec Palestyńczyków.

W maju izraelscy komandosi zaatakowali konwój sześciu statków z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. W szturmie, który został ostro potępiony przez wspólnotę międzynarodową, zginęło dziewięciu propalestyńskich aktywistów: ośmiu Turków i Amerykanin tureckiego pochodzenia.

Reakcje na operację przeciwko flotylli zmusiły Izrael do złagodzenia lądowej blokady Strefy Gazy, gdzie władzę sprawuje radykalny Hamas. Blokada morska, której celem jest zapobieganie dostawom broni dla Hamasu, została utrzymana.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t34803.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strefa;gazy;ostrzelana;w;odwecie;za;atak;na;izrael,131,0,670595.html) Strefa Gazy ostrzelana w odwecie za atak na Izrael Co najmniej jedna osoba nie żyje, trzy inne są ranne - podają światowe agencje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t97764.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/izrael;w;obronie;pokazuje;film;z;ataku;na;konwoj,55,0,626999.html) Izrael w obronie pokazuje film z ataku na konwój Izraelscy komandosi zatrzymali statki z pomocą. Są zabici i ranni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t97948.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/izrael;zwalnia;zatrzymanych;podczas;ataku;na;konwoj,93,0,627805.html) Izrael zwalnia zatrzymanych podczas ataku na konwój Zwolnieni będą wszyscy uczestnicy wyprawy z pomocą dla Palestyńczyków w Strefie Gazy.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)