Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
górnik
27.09.2010 09:37

Kino, lody i praca - czyli życie uwięzionych górników

33 chilijskich górników uwięzionych jest od 5 sierpnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

33 chilijskich górników uwięzionych jest od 5 sierpnia 700 metrów pod ziemią w kopalni miedzi i złota.

Górnicy śpią na łóżkach, które złożyli z dostarczonych im na dół części. Rozmawiają z rodzinami przez telefon, który także został przez nich samych zmontowany. W piątki i soboty dzięki kablowi światłowodowemu odbywają rozmowy wideo z rodzinami - nie dłużej niż przez 8 minut. Jest im nawet robione pranie.

Uwięzieni mogą przez 13 godzin dziennie oglądać telewizję - głównie wiadomości, filmy przygodowe i komedie. Ekipa ratunkowa wybiera tylko te filmy, które nie podziałają na nich depresyjnie. Widzieli już _ Troję _, _ Ciekawy przypadek Banjamina Buttona _ z Bradem Pittem i _ Maskę _ z Jimem Carreyem.

Kapsuła ratunkowa przybyła do kopalni. Zobacz reportaż ITNNews (ang.):

Niektórzy górnicy prosili o odtwarzacze MP3 ze słuchawkami i o gry wideo, ale spotkali się z odmową. _ - Jeśli będą mieli słuchawki na uszach, nie usłyszą, jak ktoś zawoła o pomoc albo będzie chciał ich ostrzec. Muszą być teraz razem _ - powiedział główny psychiatra ekipy ratunkowej Alberto Iturra Benavides.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t111147.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pierwsza;kapsula;ratunkowa;juz;w;chilijskiej;kopalni,195,0,681923.html) Pierwsza kapsuła ratunkowa już w chilijskiej kopalni

Od 22 sierpnia, gdy dowiercono się do uwięzionych, ekipa ratunkowa powiększyła się do 300 osób. Są w niej - oprócz inżynierów wykonujących wiercenia - eksperci od komunikacji, lekarze, psycholodzy, pracze i kucharze.

Podzieleni na trzy 11-osobowe grupy górnicy śpią w łóżkach w trzech różnych częściach kopalni, pracują na zmiany a w południe jedzą wspólny obiad. Ich dzień zaczyna się od śniadania - gorącej kawy albo herbaty z mlekiem oraz kanapki z szynką i serem. Potem mają mnóstwo pracy: usuwają kawałki skał wpadające przez poszerzane wiertłem szyby, sprzątają i opróżniają toaletę.

Odbierają poza tym spuszczane im na dół kapsuły z żywnością, czystymi ubraniami, lekarstwami i listami od rodzin, a wysyłają z powrotem brudne ubrania zwinięte w ruloniki, by się zmieściły.

Dostarczenie kapsuły - zwanej _ paloma , czyli gołąb - na dół trwa 12-15 minut, rozładowanie cztery minuty, a wciągnięcie jej z powrotem też cztery minuty. Asystuje przy tym stale co najmniej trzech górników. - Wiedzą, że paloma nigdy się nie zatrzymuje. Obserwują ją _ - powiedział szef operacji ratunkowej Alejandro Pino. Innym szybem są dostarczane listy, sprzęt elektryczny, powietrze i woda.

Codziennie specjalną rurą wpompowywane jest na dół co najmniej 100 litrów wody i 114 metrów sześciennych świeżego powietrza - powiedział geolog Erik Araya. Dzięki temu górnicy mogą brać prysznic i na dole jest nieco chłodniej. W niższych częściach komór temperatura wynosi obecnie 28 stopni C, a w wyższych - 32 stopnie.

Górnicy mają być uwolnieni na początku listopada.

Uwięzieni noszą koszulki, szorty, skarpetki i buty robocze. Ekipa ratunkowa myśli o dostarczeniu im butów sportowych, by mogli ćwiczyć przynajmniej przez godzinę dziennie.

Górnicy używają do jedzenie talerzy i sztućców, które już znajdowały się w schronie na dole, oraz przekazanych im plastikowych talerzyków.

Każdy górnik spożywa około 2200 kalorii dziennie. Jest to średnia potrzebna dorosłemu człowiekowi do utrzymania wagi - powiedział doktor Jose Diaz. Przekazano na dół specjalną wagę, dzięki czemu okazało się, że górnicy odzyskali formę po pierwszych 17 dniach niemal głodowych racji żywieniowych.

Z niechęcią spełniono prośbę niektórych górników o papierosy. Alkohol jest jednak wykluczony. Dwa razy dziennie uwięzieni uczestniczą we wspólnej modlitwie, a oprócz tego przechodzą coś w rodzaju terapii grupowej, na której omawiają spory, plany i osiągnięcia. Nie ujawniono jednak, czego dotyczą różnice zdań.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t109206.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gornicy;z;chile;spedza;z;rodzinami;boze;narodzenie,252,0,664572.html) Górnicy z Chile spędzą z rodzinami Boże Narodzenie Przeżyli 17 dni dzięki doskonałej organizacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t109457.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chile;gigantyczna;wiertarka;ma;pomoc;uratowac;gornikow,18,0,666642.html) Chile: Gigantyczna wiertarka ma pomóc uratować górników Od 5 sierpnia na głębokości 700 m uwięzionych jest 33 górników.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t109625.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jest;nowy;film;z;kopalni;w;chile;gornicy;zartuja,237,0,668909.html) Jest nowy film z kopalni w Chile, górnicy żartują Ogoleni i ubrani w nowe koszulki mężczyźni żartują i słuchają muzyki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t111147.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gornicy;w;chile;moga;zostac;uwolnieni;wczesniej,104,0,679528.html) Górnicy w Chile mogą zostać uwolnieni wcześniej Ponad trzydziestu górników miało zostać uwolnionych w ciągu 3 miesięcy.
Tagi: górnik, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz