Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kirgistan
14.05.2010 09:08

Kirgistan: Bakijew stoi za zajęciem siedzib władz na południu

starcia #

Podziel się
Dodaj komentarz

starcia #

14.05. Biszkek (PAP/Reuters,AP,AFP) - Obalony prezydent Kirgistanu Kurmanbek Bakijew stoi za zajęciem siedzib lokalnych władz na południu kraju - oświadczył przedstawiciel rządu tymczasowego w Biszkeku. W piątek doszło do starć i prób odzyskania siedzib w Oszu i Dżalalabadzie przez rząd tymczasowy.

"Bakijew stoi za tym wszystkim" - powiedział w telewizji wicepremier w rządzie tymczasowym Omurbek Tekebajew. Odniósł się do zajęcia budynków władz w trzech południowych regionach Kirgistanu. Chodzi o siedziby administracji w miastach Osz, Batken i Dżalalabad.

Tymczasem w piątek zwolennicy rządu tymczasowego przejęli z powrotem kontrolę nad głównymi budynkami w Oszu. Dzień wcześniej opanowali je przeciwnicy obecnych władz, które uznały to za próbę zamachu. Według agencji Reutera, która powołuje się na świadków, odzyskanie siedziby nastąpiło po przepychankach z przeciwnikami. Najpewniej nikt nie został poważnie ranny. Według AFP, w akcji odbijania siedziby w Oszu wzięło udział około 400 zwolenników jednej i drugiej strony konfliktu.

Associated Press pisze, że tysiące zwolenników rządu tymczasowego podjęło w piątek próbę przejęcia regionalnych siedzib władz w Oszu i Dżalalabadzie. W tym ostatnim mieście w jednym z budynków administracji słychać było strzały ostrzegawcze. Według AFP, powołującej się na kirgiską agencję AKIpress w Dżalalabadzie siedem osób zostało rannych, w tym dwie od kul. W starciach wzięło udział około 5 tysięcy ludzi.

W celu opanowania sytuacji na południu kraju rząd w Biszkeku skierował tam pełniącego obowiązki ministra obrony Kirgistanu Ismaila Isakowa.

Rząd tymczasowy przejął władzę po ucieczce z Biszkeku, prezydenta Bakijewa. Do zmiany władzy doszło w kwietniu po antyprezydenckich manifestacjach, do których stłumienia Bakijew skierował wojsko; zginęło wtedy 85 osób.

Bakijew znalazł schronienie na Białorusi. Tymczasowe władze Kirgistanu domagają się jego ekstradycji i przestrzegają przed podsycaniem społecznych niepokojów w kraju. (PAP)

cyk/ ap/

6232051 6232136 6232286 6232358 arch.

Tagi: kirgistan, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz