Notowania

kirgistan
06.04.2010 22:32

Kirgistan: Demonstranci ponownie opanowali siedzibę władz

# dochodzą informacje o ponownych protestach i zatrzymaniach #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą informacje o ponownych protestach i zatrzymaniach #

06.04. Biszkek (PAP/Reuters) - Kirgiscy opozycjoniści we wtorek późnym wieczorem, już po raz drugi tego dnia, opanowali gmach władz lokalnych w Tałasie na północy kraju. Wybili szyby i podpalili milicyjny mikrobus - podali naoczni świadkowie wydarzeń.

Reporterka agencji Reutera relacjonowała, że demonstranci podpalali milicyjne samochody, a inny świadek twierdził, że widział tłum wdzierający się do siedziby władz, z której wcześniej usunęła protestujących milicja, używając gazu łzawiącego i pałek.

"Tłuką szyby, gwiżdżą i wszędzie biegają" - powiedział jeden ze świadków, dodając, że około 500 osób otoczyło pobliski posterunek milicji, domagając się uwolnienia zatrzymanych w ciągu dnia 40 demonstrantów.

Milicja wcześniej usunęła demonstrantów, którzy przez cały dzień okupowali gmach władz w Tałasie. Uwolniła też tamtejszego gubernatora, który był zakładnikiem uczestników protestu.

"Sytuacja w całym raju jest pod pełną kontrolą milicji" - poinformował wieczorem minister spraw wewnętrznych Kirgistanu Mołdomusa Kongantijew. Dodał, że kilkunastu milicjantów odniosło obrażenia, gdy demonstranci obrzucili ich kamieniami.

Poinformował też, że zatrzymano jednego z organizatorów demonstracji, wiceszefa opozycyjnej partii Ata Meken (Socjalistyczna Partia "Ojczyzna") Bołota Szernijazowa.

"Opozycja pokazała swoje prawdziwe oblicze. Przekroczyli jednak granice, teraz ich wszystkie działania będą traktowane jako bezprawne" - mówił minister.

MSW Kirgistanu poinformowało także o zatrzymaniu w stolicy kraju, Biszkeku, w ciągu dnia kilku liderów opozycyjnych ugrupowań, w tym przewodniczącego "Ojczyzny" Omurbeka Tekebajewa i przedstawiciela Socjaldemokratycznej Partii Kirgistanu Isy Omurkułowa. Przed północą milicja wdarła się do domu szefa tej partii w Biszkeku Ałmazbeka Atambajewa i wywiozła go w nieznanym kierunku w eskorcie milicjantów z bronią maszynową.

Atambajew był przedstawicielem zjednoczonej opozycji w wyborach prezydenckich w lipcu 2009 roku i rywalem dotychczasowego prezydenta Kurmanbeka Bakijewa. Jednak w przeddzień wyborów wycofał się, uznając je za niezgodne z prawem.

W demonstracji w Tałasie wzięło udział około 5 tys. przeciwników Bakijewa, który doszedł do władzy w 2005 roku po gwałtownych protestach opozycji. Protestowali także przeciwko zakrojonej na szeroką skalę korupcji, nepotyzmowi i wzrostowi opłat komunalnych. Kilkaset osób wdarło się do siedziby miejscowych władz i wzięło w charakterze zakładnika gubernatora Bejszenbeka Bołotbekowa. (PAP)

jo/ mc/

5986073 5986531

Tagi: kirgistan, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz