Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kleiber: potrzebny lepszy budżet na badania

0
Podziel się:

Polska powinna mieć lepszy budżet przeznaczony na badania, aby zachęcić do
studiowania młodych ludzi i realizować politykę przemysłową - uważa prezes PAN prof. Michał
Kleiber, który wziął udział w kończącej się we wtorek we Wrocławiu konferencji ManuFuture 2011.

Polska powinna mieć lepszy budżet przeznaczony na badania, aby zachęcić do studiowania młodych ludzi i realizować politykę przemysłową - uważa prezes PAN prof. Michał Kleiber, który wziął udział w kończącej się we wtorek we Wrocławiu konferencji ManuFuture 2011.

W rozmowie z PAP naukowiec zaznaczył, że część budżetu powinna być przeznaczona na badania podstawowe bez jakichkolwiek priorytetów, ponieważ "jest to niezbędne do zachęcenie najzdolniejszych młodych ludzi do studiowania w Polsce". "Pozwoli to także na lepsze uczenie, bo profesorowie, którzy nie prowadzą badań, źle uczą. Potrzebujemy także ekspertów, którzy by doradzali politykom" - mówił Kleiber.

Zdaniem prezesa PAN zasadnicza część budżetu powinna natomiast służyć realizowaniu polityki przemysłowej państwa. "W dwudziestoleciu międzywojennym mieliśmy taką politykę i to dzięki niej powstał m.in. port w Gdyni i Centralny Okręg Przemysłowy. Dzisiaj nie jest łatwo wskazać priorytety rozwojowe w Polsce. Nie wiemy m.in. czy powinniśmy budować krajową elektronikę czy tylko ją kupować. Takich przykładów jest cała masa" - tłumaczył.

Kleiber podkreślił, że polscy naukowcy mają bardzo dużo osiągnięć w dziedzinie nowoczesnych materiałów m.in. w badaniach nad grafitem i kryształem azotku galu, które są obecnie priorytetem w Europie, "a nasz kraj jest w naturalny sposób predysponowany do tego, żeby się tą kwestią zajmować, ponieważ u nas wielki przemysł od wielu lat bazuje właśnie na materiałach".

"Polskim problemem jest to, że nie nauczyliśmy się mówić o naszych sukcesach, nie potrafimy być z nich dumni i chwalić się nimi w mediach" - przyznał profesor.

Kleiber przebywał we Wrocławiu, gdzie wziął udział w trwającej od poniedziałku konferencji ManuFuture 2011. W spotkaniu uczestniczy ok. 600 naukowców, przedsiębiorców oraz polityków i jest to jedna z najważniejszych konferencji naukowo-politycznych poświęconych zagadnieniom rozwoju technologii wytwarzania.

ManuFuture to nazwa Europejskiej Platformy Technologicznej z obszaru tzw. wytwarzania. Platformy Technologiczne zostały powołane do opracowywania strategii rozwoju ważnych dla Europy sektorów gospodarki i nowych technologii. Są wspólnym przedsięwzięciem m.in. Komisji Europejskiej, przemysłu, instytucji naukowych i finansowych.

Konferencje ManuFuture w poprzednich latach odbywały się m.in. we francuskim Saint-Etienne i szwedzkim Goteborgu. Kolejna odbędzie się w Niemczech. Organizatorem wrocławskiego spotkania jest Politechnika Wrocławska we współpracy z Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki, Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląską Izbą Gospodarczą.

Spotkanie w stolicy Dolnego Śląska zakończy się we wtorek popołudniu, a odbywa się w ramach polskiej prezydencji w Radzi UE.(PAP)

mic/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)