Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Klepacki: TK Telekom potrzebuje inwestycji, by utrzymać się na rynku

0
Podziel się:

TK Telekom, spółka należąca do PKP, potrzebuje inwestycji na dużą skalę,
by utrzymać się na rynku - ocenił wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Klepacki. Dodał,
że PKP, ani spółki z Grupy nie mają na pieniędzy. Dlatego niezbędna jest prywatyzacja.

TK Telekom, spółka należąca do PKP, potrzebuje inwestycji na dużą skalę, by utrzymać się na rynku - ocenił wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Klepacki. Dodał, że PKP, ani spółki z Grupy nie mają na pieniędzy. Dlatego niezbędna jest prywatyzacja.

Klepacki podkreślił w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury, że obowiązująca ustawa o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe (PKP) nakłada na zarząd obowiązek prywatyzowania i zagospodarowania majątku pozostałego po spółce. Jak mówił, chodzi o pokrycie z tego majątku długów przedsiębiorstwa wobec Skarbu Państwa. "To jeden z powodów, dla których prace prywatyzacyjne (TK Telekom) postępują" - powiedział.

Wiceminister zwrócił uwagę na wzrost konkurencji na rynku telekomunikacyjnym i rosnące finansowanie z pieniędzy unijnych inwestycji w sieci szerokopasmowe. Dlatego - jak mówił - TK Telekom wymaga inwestycji na dużą skalę, by utrzymać swoją pozycję na rynku. Zaznaczył jednak, że PKP oraz spółki z Grupy nie są w stanie ich przeprowadzić ze względu na brak "właściwego finansowania".

Klepacki zauważył, że spada wycena spółek telekomunikacyjnych oraz pogarszają się ich wyniki finansowe. "Dlatego w grupie PKP zapadła decyzja o prywatyzacji spółki TK Telekom. Zostanie ona podzielona na trzy części" - podkreślił. Pierwsza część, zajmująca się utrzymaniem infrastruktury ma trafić do PKP PLK. "To zabezpiecza interesy PKP PLK jako operatora infrastruktury kolejowej" - powiedział. Dodał, że pracownicy, którzy zostaną przeniesieni do PKP PLK, zachowają wszystkie dotychczasowe świadczenia oraz wynagrodzenie.

Sprzedana ma być natomiast część spółki, która zajmuje się eksploatacją światłowodów oraz część budowlana. Wiceminister ocenił, że światłowody będące w posiadaniu TK Telekomu nie są potrzebne spółce PKP PLK. "Również część budowlana nie jest niezbędna do prowadzenia podstawowej działalności PKP PLK - w momencie, gdy usługi budowlane są dostępne na rynku i można wybierać najtańsze oferty w trybie przetargu publicznego" - podkreślił. Klepacki zastrzegł, że cena ze sprzedaży będzie musiała być satysfakcjonująca dla sprzedawcy.

Wiceprezes PKP Maria Wasiak zapowiedziała, że ofertę w sprawie sprzedaży części telekomunikacyjnej spółki zaplanowano pod koniec roku. "Rozpoczęcie rozmów ze stroną związkową w tej sprawie będzie możliwe najwcześniej w pierwszym kwartale 2015 r." - oceniła.

TK Telekom to operator telekomunikacyjnym. Świadczy usługi dla biznesu, administracji, operatorów telekomunikacyjnych, kolei oraz klientów indywidualnych. Właścicielem 100 proc. udziałów w TK Telekom jest PKP SA. Spółka powstała w 2001 roku w wyniku podziału PKP.

dol/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)