Notowania

bogdan klich
20.11.2010 08:43

Klich chwali NATO. Zadowolony ze szczytu

Według szefa MON strategia Sojuszu zwiększa bezpieczeństwo Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

_ - Nowa koncepcja strategiczna potwierdza, że główną funkcją NATO pozostaje obrona sojuszników. Zawiera zapis o wzmocnieniu wojskowym w razie agresji - _ poinformował minister obrony Bogdan Klich.

_ - W moim przekonaniu zapisy koncepcji strategicznej są dobre, nawet lepsze niż się spodziewaliśmy, ponieważ w ostatniej chwili został dodany zapis o wzmocnieniu, pojęcie reinforcement, który dla nas jest kluczowy ze względu na położenie Polski _ - powiedział Klich.

Szef MON zaznaczył, że zapisane w koncepcji wzmocnienie to dodatkowa gwarancja, że w razie ataku plany ewentualnościowe - szczegółowe scenariusze reagowania w razie ataku na któregoś z sojuszników - zostaną zrealizowane.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t97406.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nato;ma;nowa;strategie;i;bedzie;budowac;tarcze,213,0,713941.html) NATO ma nową strategię i będzie budować tarczę

_ - Koncepcja mówi o tym, że wojsko musi się szkolić na wspólnych ćwiczeniach, że powinny być przygotowywane plany ewentualnościowe i mówi o wzmocnieniu tych krajów, które kiedykolwiek byłyby zagrożone agresją z zewnątrz. To sformułowanie zostało dodane w ostatnim dniu do trzeciej redakcji koncepcji i z tego jesteśmy bardzo zadowoleni _ - dodał.

Według szefa MON zapis o _ wzmocnieniu _ to więcej niż _ widoczna obecność _ NATO na terenie państw sojuszniczych, zapisana w poprzedniej koncepcji strategicznej. - _ W tej chwili mowa jest o zabezpieczeniu krajów członkowskich, gdyby kiedykolwiek były zaatakowane _ - powiedział.

Zaznaczył, że w koncepcji _ jest wyraźnie mowa o tym, co należy zrobić z wojskowego punktu widzenia, aby artykuł 5 był jak najbardziej automatyczny, aby ta zasada muszkieterów była zastosowana jak najbardziej automatycznie _.

Klich wyraził satysfakcję, _ że NATO myśli kategoriami dotychczasowymi, sojuszniczymi, że pozostaje sojuszem obronnym _. _ - Mając na swoich barkach wielką odpowiedzialność za Afganistan, za Kosowo - a będzie prawdopodobnie w przyszłości prowadzić inne misje, wiele kilometrów od swoich granic - NATO pamięta o tym, że najważniejszym zobowiązaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa krajom członkowskim, gdyby kiedykolwiek były zaatakowane _ - mówił.

Relacjonując spotkania Klich powiedział, że w wielu wypowiedziach akcentowano potrzebę przygotowania NATO do nowych wyzwań, jak ataki na sieci informatyczne, zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego, terroryzm i proliferacja broni masowego rażenia. - _ Tradycyjnie przedstawiciele krajów Europy Środkowej więcej mówili na temat zobowiązań klasycznych, obronnych, a ci, którzy są na zachodzie Europy, więcej mówili o nowych wyzwaniach. Różnie też były rozkładane akcenty, jeśli chodzi o Rosję i współpracę z Rosją _ - dodał.

Mówiąc o koncepcji wspólnej obrony przeciwrakietowej, Klich zaznaczył, że ta sprawa będzie jeszcze omawiana w trakcie szczytu. _ _

_ - Będziemy rozmawiać, w jaki sposób należy rozwikłać trzy sprawy: skąd pochodzą zagrożenia rakietami balistycznymi; czy tarcza ma ochraniać wszystkich mieszkańców krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, czy też stanowić parasol dla zgrupowań wojskowych; wreszcie jaka ma być relacja między rozbrojeniem nuklearnym a tarczą antyrakietową, ponieważ te dwie sprawy są wzajemnie sprzężone _ - powiedział.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;zadowolony;nato;bedzie;nas;bronic,199,0,713927.html) Prezydent zadowolony. NATO będzie nas bronić

Klich wyraził uznanie dla _ pragmatycznego podejścia Turków, którzy tak naprawdę umożliwili przyjęcie tej koncepcji, chociaż wcześniej zgłaszali zastrzeżenia do zapisów dotyczących współpracy NATO-UE _.

W sobotę uczestnicy szczytu będą rozmawiać o misji ISAF w Afganistanie i zobowiązaniach NATO wobec Afganistanu już po wyjściu wojsk z tego kraju. Jak powiedział Klich, NATO uważa, że władze Afganistanu winny być politycznie wspierane przez Sojusz także po 2014 roku.

Odbędzie się także sesja Rady NATO-Rosja, w której weźmie udział prezydent Dmitrij Miedwiediew. Rozmowy będą dotyczyły współpracy, także w obronie przeciwrakietowej. Jak powiedział Klich, _ obu stronom współpraca jest na rękę, podczas gdy żadna ze stron nie idzie za daleko i nie planuje wspólnego systemu antyrakietowego. _

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t116685.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tarcza;antyrakietowa;bez;celow;bo;tak;chce;turcja,244,0,713716.html) Tarcza antyrakietowa bez celów. Bo tak chce Turcja W nowej strategii NATO z nazwy nie będzie wymieniony żaden, konkretny kraj.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t116788.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szczyt;nato;w;lizbonie;bedzie;plan;dla;afganistanu,178,0,713650.html) Szczyt NATO w Lizbonie. Będzie plan dla Afganistanu W 2014 r. odpowiedzialność za bezpieczeństwo przejmą Afgańczycy.
Tagi: bogdan klich, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz