Notowania

klich
15.05.2009 14:26

Klich: leasingowane samoloty dla VIP-ów są własnością LOT-u

Dwa samoloty Embraer 175, które MON zamierza wyleasingować do przewozu VIP-ów od Agencji Rozwoju Przemysłu, są własnością PLL LOT - poinformował PAP w piątek minister obrony narodowej Bogdan Klich.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dwa samoloty Embraer 175, które MON zamierza wyleasingować do przewozu VIP-ów od Agencji Rozwoju Przemysłu, są własnością PLL LOT - poinformował PAP w piątek minister obrony narodowej Bogdan Klich.

"Te samoloty są własnością LOT-u. W momencie, kiedy one trafią do przewoźnika, my będziemy z nich korzystać na zasadzie umowy leasingowej pomiędzy MON a Agencją Rozwoju Przemysłu, której LOT podlega" - powiedział Klich. Jak dodał, rozwiązanie takie jest wspólną inicjatywą MON, Ministerstwa Skarbu i kancelarii premiera.

Minister zaznaczył, że w roku 2009 i 2010 resort obrony będzie płacił jedynie opłatę operacyjną, a pełne należności MON zacznie spłacać od roku 2011. W długoterminową dzierżawę zaangażuje się Agencja Rozwoju Przemysłu, która przejmie kredyt i spłatę rat w pierwszych dwóch latach.

Klich zapowiedział w czwartek, że pierwszy z dwóch nowych samolotów rządowych może trafić do obsługującego je pułku jeszcze latem tego roku. Minister dodał, że nie została rozpisana procedura przetargowa w tej sprawie, dlatego że chodzi o zagospodarowanie dwóch samolotów, które otrzymuje LOT.

Embraer 175 to produkowany w Brazylii regionalny samolot pasażerski mogący zabrać ponad 80 pasażerów. Polskie Linie Lotnicze LOT eksploatują od 2006 roku sześć samolotów tego typu będących większą wersją używanych także przez LOT Embraerów ERJ-170.

O wymianie samolotów rządowych mówi się od kilkunastu lat. Ostatni przetarg na sześć nowych samolotów, rozpisany w 2006 roku, odwołano w czerwcu 2007 z powodu błędów w warunkach przetargu, któremu zarzucano, że faworyzuje - Embraera Legacy 600 - samolot mniejszy od mającego być przedmiotem leasingu ERJ-175.

Usterki techniczne rządowej floty powietrznej zakłócały podróże prezydenta i premiera, m.in. podróż prezydenta Lecha Kaczyńskiego po Dalekim Wschodzie w 2008 roku.

  1. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego, który obsługuje loty przedstawicieli najwyższych władz, eksploatuje obecnie dwa samoloty średniego zasięgu Tu-154 i kilka mniejszych, bardzo wyeksploatowanych, samolotów Jak-40. (PAP)

rgr/ itm/ jbr/

Tagi: klich, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz