Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kliczko w Zgorzelcu. Odbierze nagrodę za zasługi dla demokracji

0
Podziel się:

Znany bokser Witalij Kliczko odbierze 3 lutego Międzynarodową Nagrodę Most
Europa-Miasto Zgorzelec/Goerlitz za zasługi na rzecz demokracji w 2012 r.

Kliczko w Zgorzelcu. Odbierze nagrodę za zasługi dla demokracji
(BISSON/JDD/SIPA/EAST NEWS)

Znany bokser Witalij Kliczko odbierze 3 lutego Międzynarodową Nagrodę Most Europa-Miasto Zgorzelec/Goerlitz za zasługi na rzecz demokracji w 2012 r. Termin wręczenia nagrody zmieniano dwukrotnie z powodu napiętego kalendarza boksera.

Przed uroczystością, o godz. 14, laureat spotka się w Teatrze Goerlitz z mieszkańcami Zgorzelca oraz wpisze się do Księgi Gości Miasta Zgorzelec.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa zgorzeleckiego Urzędu Miasta Renata Burdosz, zmiana terminu wręczenia nagrody była konieczna po tym, jak Kliczko poinformował, że nie będzie mógł uczestniczyć w uroczystej gali.

Decyzja o przyznaniu bokserowi nagrody zapadła w kwietniu 2012 r. W jej uzasadnieniu prezes Towarzystwa Przyznawania Międzynarodowej Nagrody Mostu Europa-Miasto Zgorzelec/Goerlitz prof. Wilii Xylander podkreślił, że Kliczko jest symbolem ruchu demokratycznego nie tylko w ojczystej Ukrainie, ale także w całej Europie.

_ - Jest człowiekiem o dużym wyczuciu i głębokim zrozumieniu dla podstawowych norm etycznych oraz jasnych politycznych wyobrażeniach i wizjach, który swoją światową popularność jako sportowiec wykorzystał na przekazywanie swoich przesłań opinii publicznej w ojczystym kraju i poza jego granicami _ - mówił prezes.

Xylander zaznaczył, że sportowiec angażował się politycznie zarówno na rzecz demokratycznego rozwoju w swoim kraju, jak również w zapewnienie bezpiecznej przyszłości dla wszystkich swoich współobywateli. _ - Jego osobiste zaangażowanie na rzecz demokracji oraz zintegrowanego myślenia i działania stało się przykładem odwagi i wzorem do naśladowania dla wielu ukraińskich obywateli _ - dodał.

41-letni Kliczko, mistrz świata federacji WBC w wadze ciężkiej, w swojej zawodowej karierze zanotował 45 sukcesów, przegrał tylko dwa razy - z Chrisem Byrdem w 2000 r. i Brytyjczykiem Lennoxem Lewisem trzy lata później. Pod koniec września bokser zapowiedział, że definitywnie kończy ze sportem i ma zamiar zająć się polityką.

Międzynarodowa Nagroda Mostu to wyróżnienie przyznawane za zaangażowanie w budowanie przyjaźni i porozumienia między ludźmi i narodami, za działania zbliżające do siebie ludzi różnych nacji, kultur i poglądów. Jest przyznawane od 1993 r. (od 1998 r. rokrocznie), początkowo przez miasto Goerlitz, a od 2001 r. pełni rolę wspólnej nagrody Zgorzelca i Goerlitz.

Wcześniej nagrodę Mostu otrzymali m.in. b. premier Tadeusz Mazowiecki, historyk Norman Davies, pisarz Gunter Grass, b. prezydent Litwy Valdas Adamkus, historyk Władysław Bartoszewski oraz założycielka Fundacji _ Krzyżowa _ dla Porozumienia Europejskiego Freya von Moltke.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)