Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Klocki drzeworytnicze Stefana Mrożewskiego na wystawie w Kielcach

0
Podziel się:

50 grafik oraz 180 klocków i komplet narzędzi drzeworytniczych Stefana
Mrożewskiego będzie można oglądać od wtorku w Kamienicy Pod Trzema Herbami na wystawie,
zorganizowanej przez Muzeum Narodowe w Kielcach. Ekspozycja będą towarzyszyły warsztaty
artystyczne.

50 grafik oraz 180 klocków i komplet narzędzi drzeworytniczych Stefana Mrożewskiego będzie można oglądać od wtorku w Kamienicy Pod Trzema Herbami na wystawie, zorganizowanej przez Muzeum Narodowe w Kielcach. Ekspozycja będą towarzyszyły warsztaty artystyczne.

Wystawa pokaże warsztat jednego z najznakomitszych polskich grafików XX wieku, nazywanego "czarodziejem rylca", tworzącego w rzadkiej, wymagającej niezwykłego kunsztu technice drzeworytu sztorcowego - poinformowała PAP w poniedziałek Anna Latos-Paryska z muzeum.

Na wystawie "Klocki drzeworytnicze Stefana Mrożewskiego. Warsztat artysty", która będzie pozwalała prześledzić cały proces powstawania dzieła, znajdą się m.in. niedokończone klocki drzeworytnicze oraz narzędzia - rylce, dłuta i gładziki.

Wybrana grupa klocków zostanie wyeksponowana w sposób, który pozwoli poznać ekspozycję osobom niewidomym lub słabowidzącym - poprzez dotyk. Wydano także specjalną ulotkę - zaproszenie dotyczące wystawy, w języku Braille'a.

Uzupełnieniem ekspozycji będą lekcje muzealne i warsztaty. Podczas lekcji uczniowie będą mogli poznać historię drzeworytu, proces tworzenia odbitki drzeworytniczej oraz twórczość Mrożewskiego. W zajęciach będą mogli wziąć udział także niewidomi.

Warsztaty - przeznaczone dla wszystkich chętnych - będą służyły poznawaniu różnych technik graficznych, oprócz drzeworytu także monotypii, linorytu i suchej igły. Zajęcia będą prowadzili m.in. graficy i pedagodzy z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Pokazywane na wystawie zbiory pochodzą z kolekcji kieleckiego muzeum - to jedna z największych w Polsce kolekcji grafik i matryc dzieł Mrożewskiego. Ekspozycja będzie czynna do 27 czerwca.

Stefan Mrożewski (ur. w 1894 r. w Częstochowie, zm. w 1975 roku w Kalifornii, w USA) był drzeworytnikiem, malarzem i ceramikiem. Ukończył Państwową Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu, potem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie i Szkołę Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1925 r. wyjechał do Paryża, potem kolejno mieszkał w Belgii, Holandii, we Włoszech i w Anglii. Czas II wojny światowej spędził na Kielecczyźnie, korzystając m.in. z gościny kolekcjonera Ludwika Wiktora Kielbassa. Po wojnie artysta osiadł w USA.

Mrożewski był członkiem warszawskiej grupy "Ryt". Dał się poznać m.in. ze znakomitych ilustracji do mickiewiczowskich "Ballad i romansów" oraz wielu dzieł literatury światowej, w tym "Boskiej komedii" i "Don Kichota".(PAP)

ban/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.