Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kluzik-Rostkowska: mogliśmy wygrać, gdyby głosowało więcej posłów PO

0
Podziel się:

Przewodnicząca klubu PJN Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała, że gdyby
posłowie Platformy Obywatelskiej stawili się liczniej na piątkowym głosowaniu, udałoby się zawiesić
subwencjonowanie partii politycznych. Sprawa nie jest jeszcze przesądzona - dodała.

Przewodnicząca klubu PJN Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała, że gdyby posłowie Platformy Obywatelskiej stawili się liczniej na piątkowym głosowaniu, udałoby się zawiesić subwencjonowanie partii politycznych. Sprawa nie jest jeszcze przesądzona - dodała.

Po burzliwej dyskusji, w piątkowym głosowaniu Sejm nie ograniczył subwencji budżetowych dla partii politycznych ani w roku 2011, ani w latach 2012-2013. Zamrożona została jednak waloryzacja partyjnych subwencji.

"Mam takie publiczne pytanie do szefa klubu Platformy Obywatelskiej, co się stało, że po stronie PO zabrakło aż 16 posłów. Gdyby klub PO stawił się liczniej dziś na to głosowanie, to głosowanie byłoby wygrane" - mówiła Kluzik-Rostkowska na konferencji prasowej w Sejmie.

Zaznaczyła, że klub PJN na piątkowym głosowaniu pojawił się w pełnym składzie.

"Sprawa jeszcze nie jest przesądzona, w tej chwili projekt ustawy trafia do Senatu, mamy nadzieję, że wróci do Sejmu i możemy to wygrać. Jesteśmy w stanie wygrać zawieszenie finansowania partii politycznych na lata 2011-2013" - zaznaczyła posłanka.

"Klub PJN stawi się i będzie głosował za zawieszeniem tych dotacji i mamy nadzieję, że klub PO przy kolejnym głosowaniu stawi się w pełnym składzie, wtedy to głosowanie będzie wygrane" - podkreśliła.

W pierwszej kolejności posłowie odrzucili poprawkę do nowelizacji ustawy o partiach politycznych klubu Polska Jest Najważniejsza, która zawieszała subwencje dla partii w 2011 roku. Głosowało za nią 211 posłów, 216 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Tę poprawkę poparło 186 posłów PO. 16 przedstawicieli Platformy nie głosowało, w tym minister skarbu Aleksander Grad, Paweł Olszewski, Jarosław Urbaniak i Hanna Zdanowska (kandydatka PO na prezydenta Łodzi).

W kolejnym głosowaniu posłowie przyjęli poprawkę SLD, zgodnie z którą subwencje dla partii nie będą ograniczone o 50 proc. w latach 2012-2013. Za głosowało 220 posłów, 207 było przeciw, a nikt nie wstrzymał się od głosu. Przeciwko takiej poprawce było 184 posłów PO, 15 - PJN, trzech - DKP, jeden - SdPl i czterech posłów niezrzeszonych. Poparło ją 143 posłów PiS, 42 posłów SLD, 29 posłów PSL, dwóch posłów SdPl i czterech posłów niezrzeszonych. W związku z przyjęciem poprawki Sojuszu nie była głosowana już poprawka autorstwa PO, która zawieszała subwencje budżetowe dla partii w latach 2012-2013.(PAP)

sdd/ ju/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)