Notowania

pontyfikat franciszka
25.01.2014 15:17

Kobiety w Kościele. Papież Franciszek chce dla nich więcej miejsca

Podczas spotkania ze stowarzyszeniem Włoskie Centrum Kobiece wyraził radość, że dzielą one część obowiązków duszpasterskich z księżmi i mają wkład w refleksję teologiczną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CPP / Polaris/East News)

W przemówieniu podczas audiencji w Watykanie Franciszek zauważył, że w ostatnich dziesięcioleciach, wraz z przemianami kulturowymi i społecznymi, tożsamość i rola kobiet w rodzinie, w społeczeństwie i Kościele bardzo się zmieniły; zmiany te polegały na zwiększeniu ich udziału oraz odpowiedzialności. Zwrócił uwagę na znaczenie nauczania papieży w tym procesie, zwłaszcza Jana Pawła II, który w 1988 roku opublikował list apostolski _ Mulieris dignitatem _ o godności i powołaniu kobiety.

Franciszek dodał, że jest przekonany o niezbędnym wkładzie kobiety w społeczeństwo dzięki jej _ wrażliwości, intuicji wobec drugiej osoby, słabej i bezbronnej _.

_ - Raduje mnie widok wielu kobiet, które dzielą niektóre obowiązki duszpasterskie z księżmi w dziedzinie pomocy osobom, rodzinom i grupom, a także w refleksji teologicznej, i wyraziłem pragnienie, by powiększyła się przestrzeń bardziej zdecydowanej i wyrazistej kobiecej obecności w Kościele _ - powiedział papież przywołując swe słowa z adhortacji apostolskiej _ Evangelii gaudium _ (Radość Ewangelii).

_ - Te nowe otwarte przestrzenie i obowiązki, które - czego gorąco pragnę - będą mogły dalej się rozszerzać na nowe pola obecności i działalności kobiet, tak w środowisku kościelnym, jak i obywatelskim i zawodowym, nie mogą prowadzić do zapomnienia niezastąpionej roli kobiety w rodzinie _ - stwierdził papież.

Wyraził opinię, że _ dary delikatności, szczególnej wrażliwości i czułości, w które bogata jest dusza kobieca _, stanowią prawdziwą siłę nie tylko dla życia rodzinnego, gdzie dzięki nim _ promieniuje klimat spokoju i harmonii _. Ale bez nich także - ocenił - _ powołanie człowieka byłoby nie do zrealizowania _.

I tu pojawia się pytanie - zauważył Franciszek - jak możliwe jest pogodzenie większej obecności kobiet w wielu sferach życia publicznego, w świecie pracy i kołach decyzyjnych z jednoczesnym zachowaniem specjalnego miejsca w rodzinie. Kobiecie chrześcijańskiej, dodał, pomoże w tym żarliwa modlitwa.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pontyfikat franciszka, papież, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz