Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koj: data zakończenia śledztwa ws. śmierci Sikorskiego - za rok

0
Podziel się:

Pod koniec przyszłego roku powinna być znana data zakończenia śledztwa w
sprawie śmierci gen. Władysława Sikorskiego - zapowiedziała we wtorek na konferencji prasowej
szefowa pionu śledczego w katowickim IPN Ewa Koj.

Pod koniec przyszłego roku powinna być znana data zakończenia śledztwa w sprawie śmierci gen. Władysława Sikorskiego - zapowiedziała we wtorek na konferencji prasowej szefowa pionu śledczego w katowickim IPN Ewa Koj.

Po przeprowadzonej kwerendzie w archiwach brytyjskich prokuratorzy IPN wierzą, że na Wyspach są jeszcze tajne materiały dotyczące śmierci Sikorskiego i uda się po nie sięgnąć. Otwarta jest też sprawa ewentualnej ekshumacji szczątków pozostałych polskich uczestników katastrofy giblartarskiej.

Gen. Władysław Sikorski wraz z córką i grupą współpracowników zginął w lipcu 1943 r. w katastrofie lotniczej w Gibraltarze. Katowicki oddział IPN śledztwo w tej sprawie wszczął we wrześniu 2008 roku uznając, że są przesłanki do postawienia hipotezy, iż Sikorski zginął w wyniku spisku. Jak powiedziała Koj, prokuratorzy IPN zakończyli już kwerendę w archiwach brytyjskich. "Te materiały, które są dostępne, a które mogą mieć znaczenie dla ustalenia stanu faktycznego w sprawie, pozyskaliśmy. One też w dużej części zostały przetłumaczone" - poinformowała.

Dodała, że prokuratorom udało się uzyskać m.in. dokumenty, które będą przydatne w wydaniu nowej ekspertyzy z zakresu wypadków lotniczych. "Myślę, że pod koniec przyszłego roku też będziemy mogli wskazać państwu datę zakończenia śledztwa" - oświadczyła Koj.

Choć oficjalnie Brytyjczycy podają, że nie mają żadnych tajnych materiałów dotyczących katastrofy, prokuratorzy IPN są jednak przekonani, że jest inaczej. "Pytanie w jaki sposób będziemy próbowali ustalić, co Brytyjczycy mogą nam jeszcze udostępnić z archiwów tzw. rządowych, które jeszcze są przy ministerstwach wytwarzających te dokumenty (...)" - zaznaczyła Koj.

Jak się wyraziła, ta sprawa wymaga pewnej "dyplomacji". Duże nadzieje IPN wiąże z powołaną w ubiegłym roku komisją historyczną ds. zbadania okoliczności śmierci gen. Sikorskiego. Przewodniczy jej Jan Stanisław Ciechanowski. IPN spodziewa się też, że poza Wielką Brytanią pewne dokumenty są w archiwach włoskich i hiszpańskich. Być może do nich też uda się sięgnąć.

Koj zaznaczyła, że w śledztwie pojawiają się nowe kierunki dowodowe. Po otrzymaniu wszystkich dokumentów będzie musiał zostać sporządzony nowy plan czynności śledczych. Materiałów jest bardzo dużo, podobnie jak pomysłów, co można z nimi jeszcze zrobić - mówiła Koj.

Otwarta jest sprawa ekshumacji szczątków pozostałych polskich uczestników katastrofy. "Trwa wymiana korespondencji pomiędzy stroną polską a brytyjską w tym temacie" - oświadczyła Koj.

W ramach śledztwa przeprowadzono ekshumację zwłok gen. Sikorskiego. Badający jego szczątki specjaliści uznali, że zgon Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych nastąpił wskutek obrażeń wielonarządowych, typowych u ofiar wypadków komunikacyjnych. Historycy komentujący te informacje podkreślali jednak, że nie wyjaśnia to ostatecznie okoliczności śmierci generała i nie wyklucza tezy o ewentualnym zamachu lub spisku. (PAP)

kon/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)