Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koła poselskie krytykują projekt ustawy medialnej

0
Podziel się:

Jarosław Sellin (Polska XXI) i Andrzej
Celiński (SdPl-NL) ostro skrytykowali projekt ustawy medialnej.
Projekt niszczy budowaną przez pokolenia Polaków instytucję mediów
publicznych i uzależnia je finansowo od bieżącej polityki -
zarzucali w środę w Sejmie podczas II czytania projektu.

Jarosław Sellin (Polska XXI) i Andrzej Celiński (SdPl-NL) ostro skrytykowali projekt ustawy medialnej. Projekt niszczy budowaną przez pokolenia Polaków instytucję mediów publicznych i uzależnia je finansowo od bieżącej polityki - zarzucali w środę w Sejmie podczas II czytania projektu.

"Berlusconizacja polskiej polityki rozwija się dobrze" - mówił Celiński.

Według niego przygotowany przez PO, PSL i SLD projekt gubi misję publiczną i gubi wielką instytucję wybudowaną przez trzy pokolenia Polaków po to, żeby kilkudziesięciu "facetów zasiadło na wygodnych stołkach".

Celiński dodał, że jeśli rzeczywiście koalicji rządzącej zależało na obaleniu obecnego, "ściśle upolitycznionego zarządu" TVP - który "nawiasem mówiąc nie ma żadnej demokratycznej reprezentacji w Polsce" - powinna zacząć od rozmowy z prezydentem, "który z rozmaitych względów jest przeciwny tym regulacjom".

Wśród swoich zarzutów do projektu Celiński wskazał m.in., że ustawodawca tworzy nim "casus Stoczni Gdańskiej", ponieważ - według niego - Komisja Europejska odmówi uznania projektowanej pomocy publicznej dla TVP i Polskiego Radia, bo ta zwiększa zależność tych instytucji od rządu.

Sellin mówił zaś, że rozpatrywany projekt jest "kolejną zaprzepaszczoną szansą osiągnięcia ponadpartyjnej, politycznej zgody w sprawie uzdrowienia sytuacji w mediach publicznych".

Sellin zapowiedział, że jego koło poprze poprawki do projektu zapewniające lepsze - jego zdaniem - oparte o promil PKB finansowanie TVP i Polskiego Radia oraz gwarantujące istnienie programu o charakterze informacyjno-publicystycznym. W przypadku odrzucenia pierwszej z tych poprawek Polska XXI zagłosuje przeciwko całemu projektowi.

Jako dobre przepisy w projekcie wskazał: licencje programowe, wprowadzenie konieczności rekomendacji uczelni wyższych i środowisk twórczych dla przyszłych członków KRRiT oraz jednoosobowego zarządzania mediami publicznymi, "co uniemożliwia dzielenie parytetów partyjnych w zarządach tych mediów". (PAP)

js/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)