Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolarska-Bobińska: bezpieczeństwo energetyczne UE wymaga nakładów

0
Podziel się:

UE na budowę infrastruktury energetycznej powinna przeznaczyć niewiarygodne
sumy pieniędzy - uważa europosłanka Lena Kolarska-Bobińska. Jej zdaniem, Unia powinna to zrobić,
jeśli chce być wiarygodna.

UE na budowę infrastruktury energetycznej powinna przeznaczyć niewiarygodne sumy pieniędzy - uważa europosłanka Lena Kolarska-Bobińska. Jej zdaniem, Unia powinna to zrobić, jeśli chce być wiarygodna.

Komisarz ds. energii Guenther Oettinger wyliczył niedawno, że na inwestycje w unijną infrastrukturę energetyczną potrzeba ok. biliona euro do 2020 roku.

Prof. Kolarska-Bobińska powiedziała w piątek dziennikarzom, że "jeśli bezpieczeństwo energetyczne jest podstawowym celem politycznym Unii Europejskiej, a tak jest ono określane, to UE powinna przekazać środki tam, gdzie są te najważniejsze cele polityczne, bo inaczej sama będzie niewiarygodna".

W środę Parlament Europejski przyjął raport Kolarskiej-Bobińskiej "W kierunku nowej strategii energetycznej dla Europy na lata 2010-2020". Ocenia on strategię energetyczną Komisji Europejskiej na najbliższe 10 lat, która jest obecnie konsultowana w Brukseli, i formułuje oczekiwania PE wobec niej.

"Strategia jest bardzo dobra; kładzie nacisk na solidarność energetyczną" - powiedziała profesor. Zaznaczyła jednak, że postulaty te muszą być realizowane. Dodała, że jest wola polityczna państw do realizacji strategii, ale żeby wybudować taką infrastrukturę w Europie, są potrzebne "niewiarygodne sumy pieniędzy".

Pytana przez PAP, czy środki na inwestycje energetyczne przewidziane w strategii KE uda się uruchomić już w przyszłym roku, Kolarska-Bobińska odparła: "myślę, że część tych środków będzie uruchomiona, ale chodzimy w tej chwili +po cienkim lodzie+".

"Jeszcze nie zakończyła się debata budżetowa na przyszły rok" - zauważyła. Jej zdaniem, niektóre kraje (jak Anglia czy inni płatnicy) chciały ograniczyć wpływ Parlamentu Europejskiego na kształtowanie budżetu w przyszłym okresie. Wyjaśniła, że chodziło o to, "żebyśmy nie mówili tego, że jeśli Unia stawia sobie pewne cele, jeśli chce być wiarygodna, to musi te cele realizować, a nie tylko poganiać kraje i ich firmy" - powiedziała.

Podkreśliła, że prace nad strategią i raportem odbywały się w bardzo szybkim tempie ze względu na debatę budżetową na następny okres finansowy, czyli lata 2014-2020.

Kolarska-Bobińska ma nadzieję, że jej raport będzie częścią strategii Komisji. "Będzie to rozważane i dyskutowane na spotkaniu ministrów ds. energii krajów UE w grudniu br., a następnie będzie przedmiotem debaty głów państw na początku lutego (2011 r.) na szczycie energetycznym UE" - podkreśliła polska eurodeputowana. Dodała, że szczyt ten zakończy przygotowania długoterminowej strategii UE dotyczącej energetyki.

Kolarska-Bobińska postuluje m.in. jawność umów międzyrządowych w energetyce oraz umów operatorskich, także w przypadku nowych inwestycji, tj. podmorskiego gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec. Uważa też, że wobec państw i firm unijnych, które nie realizują już obowiązujących ustaw m.in. z II pakietu energetycznego, powinny być wszczęte procedury prawne; popiera budowę paneuropejskich połączeń energetycznych, które przyczynią się do dokończenia budowy jednolitego rynku energii.

Eurodeputowana oceniła, że klimat polityczny w Brukseli sprzyja polityce proekologicznej. "Mówi się o zamykaniu kopalń i dalszej redukcji CO2, nawet do 30 proc." - powiedziała. "Musimy poważnie podejść do zmieniającej się polityki energetycznej, a nie tylko prosić o pomoc w zakresie budowania bezpieczeństwa energetycznego" - zauważyła.

10 listopada komisarz ds. energii Guenther Oettinger przedstawił nową strategię rozwoju konkurencyjnej, zrównoważonej i bezpiecznej energii w UE z priorytetami na najbliższe 10 lat. Aby przyspieszyć najważniejsze strategiczne projekty UE, Komisja chce m.in. uprościć przyznawanie pozwoleń na budowę, które będą określały maksymalny czas realizacji inwestycji od przyznania środków UE. Z budżetu UE po roku 2013 miałyby być środki na nierentowne, ale ważne połączenia energetyczne. (PAP)

jzi/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)