Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolej: kino i kapela mają zachęcić pasażerów do podróży pociągiem

0
Podziel się:

Pociąg z salą kinową albo przygrywającą kapelą - takie pomysły mają
przewoźnicy kolejowi, żeby zachęcić pasażerów do podróży pociągiem. Pociąg można też wynająć i
pojechać nim na koncert lub wrócić z pielgrzymki albo sylwestrowej zabawy.

Pociąg z salą kinową albo przygrywającą kapelą - takie pomysły mają przewoźnicy kolejowi, żeby zachęcić pasażerów do podróży pociągiem. Pociąg można też wynająć i pojechać nim na koncert lub wrócić z pielgrzymki albo sylwestrowej zabawy.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, PKP Intercity planuje wprowadzić do rozkładu "kino letnie", czyli pociąg, w którym jeden z wagonów zostanie zamieniony na salę kinową, gdzie będą wyświetlane filmy. Zeszłego lata pociąg kursował na trasie Sopot - Zakopane. Jak powiedział rzecznik przewoźnika Paweł Ney, jeszcze nie wiadomo, czy trasa będzie ta sama, ale "kino będzie na pewno".

Przewoźnik myśli też o pociągu "teatralnym", w którym będą wystawiane przedstawienia. Jak wyjaśnił Ney, będzie to jednak najwcześniej jesienią.

"Pasażerowie bardzo chętnie korzystają z dodatkowych atrakcji i za każdym razem obserwujemy duże zainteresowane taką ofertą. Szczególnie, że występ kapeli czy wyświetlenie filmu jest wliczone w cenę biletu" - powiedział.

W pierwszy dzień wiosny, 21 marca, w pociągach PKP Intercity relacji Warszawa - Poznań - Wrocław i Wrocław - Katowice - Warszawa na potrzeby grającego w pociągu zespołu przystosowano cały wagon. Na dwóch fortepianach i perkusji grano boogie woogie, blues i rock'n'roll.

"W tym roku będą kolejne koncertowe pociągi, ale jeszcze za wcześnie zdradzać, jakie i kiedy" - powiedział PAP rzecznik. Wyjaśnił, że "pociągi koncertowe" to pociągi, które będą uruchamiane z okazji występów zagranicznych gwiazd i dowożące fanów na ich występy. Tego typu składy kursowały już na koncerty Depeche Mode, Celine Dion czy The Prodigy. Termin ten odnosi się też do pociągów, w których będą grały zaproszone zespoły.

"Myślimy nawet o zorganizowaniu całego takiego festiwalu na torach, w ramach którego koncerty mogłyby się odbywać w kilku pociągach jednocześnie" - powiedział Ney.

"Muzyczny" pociąg mają też w ofercie Przewozy Regionalne. Jak powiedział PAP rzecznik przewoźnika Piotr Olszewski, spółka uruchamiała Blues Express z Poznania do Zakrzewa.

"Nie wiem, czy w tym roku też my będziemy obsługiwać tę trasę, ale mam nadzieję, że tak" - powiedział rzecznik. Pociąg ten jest ciągnięty przez parowóz i dowozi fanów bluesa na festiwal, który odbywa się w połowie lipca. Na peronach stacji na trasie przejazdu pociągu grają zaproszone zespoły, kapele grają też w wagonach.

"Od kilku lat współpracujemy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i uruchamiamy pociągi na Przystanek Woodstock. To są 43 pociągi z całej Polski" - powiedział Olszewski. Dodał, że na podobnej zasadzie Przewozy Regionalne organizowały transport dla 3 tys. harcerzy, których pociągi spółki dowoziły na zlot czy na Europejskie Spotkania Młodych Taize. Spółka organizowała też pociągi na zlot Kaszubów i dla prawosławnych pielgrzymów na Górę Grabarkę. Przewozy Regionalne uruchamiają w sierpniu "pociągi pielgrzymkowe", rozwożące pielgrzymów z Częstochowy.

"Organizator takiego wydarzenia może się do nas zgłosić i wspólnie zorganizujemy transport. Jeżeli chce mieć cały pociąg do dyspozycji, to musimy wiedzieć kilka tygodni wcześniej, by ustalić szczegóły trasy z zarządcą infrastruktury kolejowej; jeśli chce sam wagon, podczepiony do rozkładowego pociągu, to procedura jest znacznie prostsza" - wyjaśnił Olszewski. (PAP)

her/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)