Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kolejki do lekarzy się skrócą? Ministerstwo w to wierzy

0
Podziel się

Sejm znowelizował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Kolejki do lekarzy się skrócą? Ministerstwo w to wierzy
(BeyzaSultanDURNA/iStockphoto)
bDTYcwRN

Sejm znowelizował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - według niej świadczeniodawcy będą musieli przekazywać do NFZ lub Ministerstwa Zdrowia numery PESEL pacjentów oczekujących w kolejkach.

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, ustawa usprawni zarządzanie listami oczekujących na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Jak wynika np. z danych mazowieckiego NFZ, ok. 30 proc. pacjentów zapisuje się jednocześnie do kilku lekarzy tej samej specjalizacji, blokując tym samym miejsca w kolejkach.

Nowela wprowadza obowiązek przekazywania przez świadczeniodawców szerszego zakresu danych dotyczących list oczekujących na świadczenia inne niż wysokospecjalistyczne. Świadczeniodawcy będą mieli m.in. obowiązek przekazywać numer PESEL.

bDTYcwRP

[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t112752.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/10;mld;zl;dlugow;kopacz;uzdrowi;system,68,0,689220.html) 10 mld zł długów. Kopacz uzdrowi system?

Zakres wymaganych danych zostanie określony w rozporządzeniu; w nim też będą wskazane świadczenia, których ten obowiązek będzie dotyczyć. Przede wszystkim będą to te, które są najtrudniej dostępne, o najdłuższym czasie oczekiwania lub największej liczbie oczekujących. Dotychczas przekazywano dane o łącznej liczbie i średnim czasie oczekiwania. Zdaniem MZ, nie pozwalało to na prowadzenie jakichkolwiek analiz w tym zakresie.

W noweli zaproponowano także rozwiązanie, które przewiduje przekazywanie wszystkich środków dotacji celowej ministra zdrowia wyłącznie na świadczenia opieki zdrowotnej dla nieubezpieczonych.

Dotychczas ze środków dotacji były pokrywane także koszty administracyjne NFZ. W 2009 r. było to ponad 1 mln zł, czyli o taką kwotę było mniej środków na świadczenia zdrowotne. Rozwiązanie to ma dotyczyć np. kobiet w ciąży, dzieci do 18. roku życia, uzależnionych od narkotyków, skazanych.

bDTYcwRV

Czytaj w Money.pl

bDTYcwSq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)