Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejne tytuły na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej

0
Podziel się:

Książki Joanny Rudniańskiej, Barbary Kosmowskiej i Doroty Sidor zdobyły
nagrody we właśnie rozstrzygniętym V Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej i
zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej

*Książki Joanny Rudniańskiej, Barbary Kosmowskiej i Doroty Sidor zdobyły nagrody we właśnie rozstrzygniętym V Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej i zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej *

W konkursie są oceniane książki wydane w roku poprzedzającym edycję, które są kierowane do czytelnika nie starszego niż piętnastoletni. Ocenia je jury złożone z pracowników Muzeum Książki Dziecięcej pod przewodnictwem dyrektor Ewy Grudy.

Nagroda Główna w tegorocznej edycji konkursu przypadła książce "XY" Joanny Rudniańskiej (Wyd.Muchomor). To opowieść rozgrywająca się podczas wojny. Dwie bliźniaczki, zostawione w lesie przez matkę, zostają adoptowane przez dwie rodziny: żydowską i polską. Po latach przypadkowo spotykają się w operze.

II nagroda została przyznana "Dziewczynce z parku" Barbary Kosmowskiej (W.A.B.), książce, która opisuje czas żałoby po śmierci taty, przygotowuje dzieci na konfrontację z odchodzeniem, przemijaniem.

III nagrodę zdobyła gra książkowa "Gdzie jest wydra? Czyli Śledztwo w Wilanowie" Doroty Sidor (Wyd. Dwie Siostry i Muzeum Plakatu w Wilanowie), osadzona w czasach Jana III Sobieskiego. Jej uczestnicy szukają w królewskiej rezydencji zaginionej ulubienicy króla. Fabuła oparta jest na autentycznej historii słynnej oswojonej wydry Jana Chryzostoma Paska, która tak spodobała się królowi, że pisarz, po ponawianych prośbach podarował zwycięzcy spod Wiednia. Niestety, wydra w Wilanowie szybko zginęła bez śladu w parku.

Nagroda specjalna przypadła Krystynie Lipka-Sztarbałło za ilustracje do książki Heekyoung Kim "Dokąd iść? Mapy mówią do nas" (Wydawnictwo Entliczek). Koreańska autorka pokazuje czytelnikom, że mapy mówią dużo więcej, niż można przypuszczać, potrafią przekazać informacje, o jakich nawet nam się nie śniło.

Wyróżnienie specjalne przypadło serii "Czytam sobie" wydawnictwa Egmont, opracowanej specjalnie dla dzieci, które samodzielnie rozpoczynają przygodę z lekturą.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione książki zostają wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Istnieje ono od 1938 roku, jest działem specjalnym Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy-Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego na Koszykowej.

Od 2009 roku prowadzi ono Konkurs Literatury Dziecięcej, imienia Haliny Skrobiszewskiej, wybitnego krytyka literackiego, zasłużonej kierowniczki muzeum z lat 70., autorki wielu prac badawczych z zakresu literatury dla młodego czytelnika, zmarłej w roku 1989. Książki nagrodzone i wyróżnione zostają wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. (PAP)

aszw/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)