Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kolejny polski żołnierz zginął w Afganistanie

0
Podziel się

Kapral Paweł Stypuła zginął w południowej części prowincji Ghazni.

Kolejny polski żołnierz zginął w Afganistanie
(www.isaf.wp.mil.pl)
bEpylBAR

Saper - kapral Paweł Stypuła - zginął w południowej części prowincji Ghazni w Afganistanie - poinformowały służby prasowe polskiego kontyngentu.* *To 19. polski żołnierz, który poległ na służbie na afgańskiej misji.

W komunikacie podana została informacje, że polski saper poległ bohaterską śmiercią w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego w sobotę ok. godz. 19.45 czasu lokalnego w trakcie wykonywania zadań bojowych przez polski pododdział szybkiego reagowania oraz amerykański zespół rozminowania. Siły szybkiego reagowania i zespół rozminowania zostały wezwane na pomoc zaatakowanemu uprzednio polskiemu patrolowi.

Według komunikatu polski patrol został zaatakowany przez przydrożny ładunek wybuchowy. Jak poinformowano, na miejsce natychmiast został wezwany oddział szybkiego reagowania oraz amerykański patrol rozminowania.

bEpylBAT

_ - W trakcie wykonywania zadań saperskich zneutralizowano ładunek wybuchowy, a w trakcie neutralizacji kolejnego ładunku doszło do wybuchu ładunku pułapki, który śmiertelnie zranił kpr. Pawła Stypułę. Pozostali żołnierze patrolu nie odnieśli obrażeń _ - podkreślają autorzy komunikatu. Rodzina poległego żołnierza została powiadomiona o zdarzeniu.

Kapral Stypuła służył w 2 Mazowieckiej Brygadzie Saperów w Kazuniu. Pełnił funkcję dowódcy drużyny w plutonie rozminowania; była to jego pierwsza misja. Był kawalerem. Miał 26 lat.

Kapral Paweł Stypuła jest *19. poległym polskim żołnierzem *operacji ISAF.

Polskie Siły Zadaniowe we współpracy z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa prowadzą szeroko zakrojone działania operacyjne, mające na celu eliminację osób zaangażowanych w ataki na siły koalicyjne. W wyniku prowadzonych działań 26. czerwca zatrzymano jednego z dowódców rebeliantów, bezpośrednio powiązanego z głównym dowództwem talibów w prowincji Ghazni.

bEpylBAZ

Zlokalizowano i wysadzono również samochód - pułapkę, przygotowany do ataku na siły koalicji. Niemalże codziennie polscy żołnierze likwidują magazyny broni i materiałów wybuchowych. Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni zlokalizowano ponad 30 kg ładunków wybuchowych domowej produkcji, granaty RPG oraz amunicję - czytamy w komunikacie.

Przyszłość polskiego zaangażowania w misji jest od kilku dni tematem publicznej debaty. W czwartek propozycje zmian strategii wobec Afganistanu omawiała Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

| W misji ISAF w Afganistanie służbę pełni obecnie 2,6 tys. polskich żołnierzy, kolejnych 400 przebywa w odwodzie gotowych do szybkiego przerzucenia w rejon operacji. |
| --- |

Raport Money.pl

bEpylBBa

ZOBACZ TAKŻE:

bEpylBBu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)