Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejny sprawdzian polskiego komponentu Grupy Bojowej UE

0
Podziel się:

Polscy żołnierze przygotowują się do swego dyżuru w ramach Grupy
Bojowej Unii Europejskiej (GBUE). Na bezdrożach wędrzyńskiego (Lubuskie) poligonu, trwają manewry
pod kryptonimem "Wyzwanie 09". Uczestniczy w nich ponad 1,5 tys. żołnierzy z kilku jednostek.

Polscy żołnierze przygotowują się do swego dyżuru w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej (GBUE). Na bezdrożach wędrzyńskiego (Lubuskie) poligonu, trwają manewry pod kryptonimem "Wyzwanie 09". Uczestniczy w nich ponad 1,5 tys. żołnierzy z kilku jednostek.

Celem ćwiczenia jest sprawdzenie przygotowania batalionu manewrowego do realizacji zadań w planowaniu, organizowaniu i prowadzeniu działań w strefie zdemilitaryzowanej - poinformował PAP w czwartek oficer prasowy 17.WBZ w Międzyrzeczu, kpt. Szczepan Głuszczak.

Podczas ćwiczenia, żołnierze funkcjonują na podobnych zasadach jak to ma miejsce np. na misjach zagranicznych. Działania obejmują cały zakres operacji prowadzonych przez pododdziały piechoty, artylerii, rozpoznania i lotnictwo.

"Reagują na ostrzały rakietowe baz, próby forsowania punktów kontrolnych przez samochody pułapki, współdziałają ze śmigłowcami, a nawet organizują tzw. białe dni, czyli pomoc medyczną dla lokalnej ludności. Wszystko koordynuje sztab batalionu manewrowego oraz sztab brygady" - powiedział PAP Głuszczak.

Oprócz międzyrzeczan, którzy stanowią największy element Grupy Bojowej, lubuskich żołnierzy reprezentuje także 11. batalion dowodzenia z Żagania.

Ponadto w ćwiczeniu biorą udział żołnierze z 56. pułku śmigłowców bojowych z Inowrocławia, 10. Brygady Logistycznej z Opola, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, Grupy Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej z Kielc, Oddział Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego oraz innych jednostek.

Poczynaniom żołnierzy przygląda się komisja certyfikująca oraz obserwatorzy z państw wchodzących w skład Grupy - Niemcy, Słowacy, Łotysze i Litwini. Na koniec ćwiczenia batalion otrzyma ocenę, która określi stopień jego przygotowania do realizacji zadań we współdziałaniu z wojskowymi strukturami Unii Europejskiej. Manewry zakończą się w piątek.

"Żołnierze są bardzo dobrze przygotowani do pełnienia tej służby. Spędzili kilka miesięcy na różnego typu ćwiczeniach i szkoleniach. W listopadzie czeka nas jeszcze sprawdzian elementu dowodzenia. Nasz dyżur rozpocznie się w styczniu przyszłego roku i potrwa pół roku" - powiedział PAP dowódca tworzonej GBUE oraz 17.WBZ, gen. bryg. Sławomir Wojciechowski.

Przez 17.WBZ do realizacji zadań w ramach grupy bojowej zostanie przygotowany cały 1. batalion - 800 żołnierzy, w stu procentach zawodowych. Mają oni do dyspozycji ok. 160 pojazdów, w tym 53 KTO Rosomak. To jeden z najlepiej wyposażonych i wyszkolonych pododdziałów wojsk lądowych.

Cała grupa UE będzie liczyć ok. 2,8 tys. żołnierzy, w tym ok. 1,7 tys. Polaków. Obok nich w skład grupy wejdą żołnierze z Litwy, Łotwy, Niemiec i Słowacji.

Grupy Bojowe UE (EU Battlegroups) to siły natychmiastowego reagowania wydzielane przez państwa członkowskie na potrzeby operacji UE, zdolne do podjęcia działań w ciągu 15 dni i wypełniania ich przez okres 30-120 dni, także poza obszarem Unii. Każda grupa liczy co najmniej 1500 żołnierzy. W gotowości pozostają - na zasadzie rotacji - zawsze po dwie grupy. W 2004 roku Polska podjęła decyzję o utworzeniu Grupy Bojowej wspólnie z Niemcami, Słowacją, Litwą i Łotwą. Przez pół roku Polska będzie pełnić rolę państwa ramowego, czyli odpowiedzialnego za sformowanie grupy, w tym zapewnienie dostępności wszystkich niezbędnych jej komponentów. Grupa współtworzona przez Polskę ma być gotowa do udziału w unijnych operacjach przez pierwszą połowę 2010 roku. (PAP)

mmd/ brw/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)