Notowania

kolumbia
21.06.2010 07:41

Kolumbia ma nowego prezydenta

Były minister obrony Juan Manuel Santos wygrał drugą turę wyborów. Zdobył dwie trzecie głosów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Były minister obrony Juan Manuel Santos (na zdjęciu z żoną) wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, odnosząc zdecydowane zwycięstwo nad Antanasem Mockusem.

Według danych z 98 proc. lokali wyborczych, Santos zdobył 69 proc. głosów a jego przeciwnik 28 proc. Frekwencja wyborcza wyniosła ok. 40 proc. uprawnionych do głosowania i była niższa od tej z pierwszej tury.

Zdaniem władz, przyczyniły się do tego padające od dłuższego czasu ulewne deszcze i trwające mistrzostwa świata w piłce nożnej. Zwycięstwo Santosa, wiernego linii ustępującego prezydenta Alvaro Uribe, uważane jest powszechnie za udzielenie przez wyborców zdecydowanego poparcia dla konserwatywnej polityki Uribe.

Santos, który trzykrotnie sprawował stanowiska ministerialne i pochodzi ze znanej kolumbijskiej dynastii polityków, jest współautorem polityki w dziedzinie bezpieczeństwa ustępującego prezydenta.

Mockus, były dwukrotny burmistrz Bogoty, prowadził kampanię pod hasłami walki z korupcją, którą wielu Kolumbijczyków uważało za naiwną, chociaż wypływającą ze słusznych pobudek.

*Mimo zaostrzonych środków *bezpieczeństwa doszło w niedzielę do kilku ataków na lokale wyborcze i innych incydentów, w których 7 policjantów i 3 żołnierzy poniosło śmierć.
Początkowo Mockus miał wysokie notowania w sondażach opinii publicznej, ale po serii kompromitujących gaf wielu Kolumbijczyków zaczęło kwestionować jego zdolności przewodzenia krajowi.

W pierwszej turze wyborów z 30 maja Santos był bliski przekroczenia progu 50 proc. głosów i definitywnego rozstrzygnięcia wyborów na swoją korzyść.

Santos reprezentuje konserwatywną Społeczną Partię Jedności Narodowej, zwaną w skrócie _ Partią U _ (od pierwszej litery hiszpańskiego słowa _ jedność _ - _ unidad _) a Mockus Partię Zielonych. Uribe, który stał na czele państwa od 2002 roku, zamierzał dokonać odpowiedniej zmiany w konstytucji Kolumbii i startować po raz trzeci w wyborach prezydenckich. Jednak Trybunał Konstytucyjny nie zgodził się na tę zmianę i prezydent podporządkował się jego decyzji.

Za prezydentury Uribe Kolumbia, której gospodarka opiera się tradycyjnie na eksporcie ropy naftowej i kawy, zwiększyła dwukrotnie - do 12,1 miliarda euro wartość swego eksportu w innych dziedzinach. Co drugi Kolumbijczyk nadal żyje w warunkach głębokiego ubóstwa, jednak zdołano o prawie 3 miliony zwiększyć zatrudnienie. Po raz pierwszy też państwo kolumbijskie zdołało zepchnąć do defensywy działającą tu od przeszło pół wieku partyzantkę - Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii FARC.

    * [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
    * [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: kolumbia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz