Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komendant śląskiej policji: najważniejsze jest bezpieczeństwo obywateli

0
Podziel się:

Przegląd niebezpiecznych miejsc, ulic czy osiedli w regionie, identyfikację
problemów i wdrożenie rozwiązań mających zapewnić bezpieczeństwo obywateli - zadeklarował w środę
nowy szef śląskiej policji nadinsp. Krzysztof Jarosz.

Przegląd niebezpiecznych miejsc, ulic czy osiedli w regionie, identyfikację problemów i wdrożenie rozwiązań mających zapewnić bezpieczeństwo obywateli - zadeklarował w środę nowy szef śląskiej policji nadinsp. Krzysztof Jarosz.

Nadinsp. Jarosz z końcem maja objął stanowisko komendanta śląskiej policji, zastępując nadinsp. Dariusza Działo, który został komendantem stołecznym.

Podczas środowego spotkania z wojewodą śląskim, samorządowcami, komendantami miejskimi i powiatowymi policji oraz przedstawicielami innych służb nowy komendant mówił m.in. o wstępnie zidentyfikowanych przez niego głównych problemach w regionie.

Wskazał tu przede wszystkim na istnienie miejsc, skupisk, ulic czy osiedli, gdzie bywa "o tyle stosunkowo niebezpiecznie, że mieszkańcy mogą mieć problemy z poruszaniem się czy funkcjonowaniem". Zapowiedział wizyty w tamtejszych jednostkach, wolę poznania tych rejonów, weryfikację zagrożeń, analizę ich przyczyn i wypracowywanie rozwiązań.

"Nie przyjmuję czegoś takiego, że może być niebezpiecznie" - podkreślił Jarosz. Wyjaśnił, że jego zadaniem będzie m.in. przekierowanie tam dodatkowych sił i środków prewencyjnych oraz operacyjnych. Wskazał, że być może zmieni się zakres działań podlegających mu służb prewencji, częściej kierowane w takie miejsca mogą być też np. służby kryminalne śląskiej komendy wojewódzkiej.

Wymieniając najbardziej charakterystyczne i dotkliwe w woj. śląskim przestępstwa (poza kryminalnymi) wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk podał m.in., że pod względem ilościowym są to kradzieże, kradzieże z włamaniem, kradzieże urządzeń, towarów (w tym węgla) i różnego rodzaju infrastruktury (ponad 3 tys. zgłoszeń w roku). Liczne są przestępstwa narkotykowe (sklasyfikowanych ponad 160). Poważnym problemem są nadal wypadki i kolizje z udziałem nietrzeźwych kierowców (odpowiednio 1,1 tys. i 3,5 tys.)

Jarosz mówił w środę m.in., że zamierza kontynuować dotychczas wypracowany w tym regionie model współpracy z innymi instytucjami i służbami. Poinformował, że po cyklu spotkań ze swoimi podwładnymi, zależy mu także na podobnym cyklu spotkań z regionalnymi samorządowcami. Komendant zamierza ich pytać m.in., jak postrzegają sprawy bezpieczeństwa na swoim terenie i jakie w tej materii widzą główne problemy.

Obecny na środowym spotkaniu prezydent Sosnowca Kazimierz Górski powiedział PAP, że samorządom zależy m.in. na zwiększeniu działań policji w jej służebnym wymiarze. "Chodzi np. o to, żeby policja nie łapała za zakrętami, tylko raczej kierowała ruchem tam, gdzie są korki czy inne problemy" - wskazał Górski. Zaznaczył, że z punktu widzenia mieszkańców bardzo ważne są też działania profilaktyczne i prewencyjne - zmniejszające poczucie zagrożenia.

W środę nowy komendant śląskiej policji poinformował też, że po przeprowadzonej w ciągu ostatnich miesięcy reorganizacji śląskiego garnizonu (m.in. swoje miejsca pracy zmienili komendanci miejscy i powiatowi) nie zamierza na szczeblu kierowniczym wprowadzać kolejnych zmian.

Przed objęciem śląskiego garnizony nadinsp. Jarosz od stycznia 2010 r. był szefem wielkopolskiej policji. Do jego sukcesów zlicza się m.in. dobrą współpracę w dziedzinie zwalczania przestępczości pseudokibiców i związanych z tym środowiskiem grup przestępczych.

Przedtem pracował na stanowisku zastępcy komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu, był odpowiedzialny za służbę kryminalną i dochodzeniowo-śledczą. Wcześniej był m.in. komendantem komisariatu policji Poznań - Nowe Miasto i komendantem miejskim policji w Poznaniu.

Krzysztof Jarosz urodził się w 1964 r. w Wadowicach. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Służbę rozpoczął w 1984 r. w Krakowie. Ukończył politologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.(PAP)

mtb/ bno/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)