Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komisja: coraz lepsze wyniki w nauce dzieci romskich

0
Podziel się

Coraz więcej dzieci romskich uczęszcza do szkół, mają też coraz lepsze
wyniki w nauce - podkreślali przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na
posiedzeniu sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

bEhAasRh

*Coraz więcej dzieci romskich uczęszcza do szkół, mają też coraz lepsze wyniki w nauce - podkreślali przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na posiedzeniu sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. *

Wiceminister SWiA Zbigniew Sosnowski zaznaczył, że resort odchodzi od wydzielania klas romskich, tworzone są głównie klasy integracyjne. Z przedstawionej przez resort informacji wynika, że w roku szkolnym 2007/2008 do szkół uczęszczało 2 680 dzieci romskich na 3,1 tys. objętych obowiązkiem szkolnym.

Najwięcej z nich: w woj. małopolskim i dolnośląskim (po ponad 600 w każdym z województw); najmniej było ich w woj. pomorskim. Celem podejmowanych działań była m.in. poprawa poziomu nauczania dzieci romskich oraz frekwencji. Najlepsze oceny uczniowie romscy otrzymywali w woj. lubuskim i zachodniopomorskim (średnia 3,6). W większości województw dominowały oceny dostateczne.

bEhAasRj

Najniższa frekwencja wśród dzieci romskich była w woj. łódzkim (55 proc.), a najwyższa w pomorskim (100 proc.). Największy postęp odnotowano w woj. kujawsko-pomorskim, śląskim, łódzkim i podlaskim. Frekwencja spadła natomiast w woj. wielkopolskim i świętokrzyskim.

Zatrudniono także 95 asystentów edukacji romskiej, którzy mają pomagać uczniom w nauce. Najwięcej z nich w woj. małopolskim i śląskim. Organizowane były także zajęcia dla rodziców. Kupowano podręczniki, przybory szkolne, a także stroje gimnastyczne.

Wiceminister Sosnowski powiedział, że podejmowane są też działania, których celem jest przeciwdziałanie bezrobociu wśród Romów. W programie, współfinansowanym ze środków unijnych, na który w najbliższym czasie przeznaczone zostanie 22 mln euro, stworzono specjalny tzw. komponent romski. Nie sprecyzował, jaka kwota zostanie przeznaczona na ten cel.

Według danych z 2008 roku najwyższe bezrobocie wśród Romów było w woj. kujawsko-pomorskim (100 proc.) oraz warmińsko mazurskim, śląskim, podlaskim i lubelskim (98 proc.). Najniższe - w woj. pomorskim i mazowieckim (70 i 71 proc.). W ostatnich latach organizowano szkolenia dla Romów w celu podniesienia kwalifikacji.(PAP)

bEhAasRp

dom/ itm/ jra/

bEhAasRK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)