Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
somalia
06.07.2011 19:56

Komisja Europejska pomoże somalijskim uchodźcom

Komisja Europejska przeznaczyła 5, 67 mln euro na natychmiastową pomoc dla somalijskich uchodźców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ctsnow/CC/Flickr)

*Komisja Europejska przeznaczyła w 5, 67 mln euro na natychmiastową pomoc dla somalijskich uchodźców. To odpowiedź na pogarszające się warunki humanitarne i nową falę uchodźców z Somalii. *

_ - Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni do Kenii napłynęło około 20 tys. nowych uchodźców z Somalii _ - powiedział, podczas codziennej konferencji w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. pomocy humanitarnej David Sharrock. _ - Pieniądze zostaną przeznaczone na poprawę warunków życia uchodźców w (trzech) obozach Dadaab w Kenii. Zostaną wydane na wodę, poprawę warunków sanitarnych oraz budowę tymczasowych schronień _ - wyjaśnił.

Według KE, Dadaab jest największym ośrodkiem dla uchodźców na świecie. Od początki roku przybyło do niego 61 tys. nowych uchodźców z sąsiedniej Somalii, kraju dotkniętego obecnie falą klęsk żywiołowych i trwającą od dawna wojną domową. W samym ośrodku przebywa _ około 380 tys. osób, tyle, co cała ludność Malty lub 3/4 mieszkańców Hagi _ - powiedział Sharrock.

Od początku roku KE przeznaczyła na pomoc humanitarną dla całego Rogu Afryki prawie 70 mln euro. W ciągu nadchodzących dni Komisja ma ogłosić zwiększenie pomocy dla regionu.

Ponadto na jesieni UE ma zamiar zaangażować się w większym stopniu w walkę z nękającymi cały region piratami. UE ma powołać na przełomie września i października nową misję cywilną, której celem będzie wyszkolenie straży przybrzeżnej i policji morskiej z krajów sąsiadujących z Somalią (Dżibuti, Tanzania, Kenia, Seszele). _ - Chodzi o to, by straż morska w regionie była w stanie działać samodzielnie i patrolować wody terytorialne oraz strefę przyległą _ - powiedział jeden z unijnych dyplomatów.

W 2010 roku UE w ramach walki z piratami podjęła swoją pierwszą morską operację o kryptonimie Atalanta. Operacja ta trwa do dziś. Europejskie okręty ochraniają konwoje z pomocą humanitarną dla Somalii oraz statki handlowe, przepływające przez Zatokę Adeńską. Mogą one też patrolować wody terytorialne Somalii, nie mogą jednak wpływać na wody terytorialne innych państw regionu. - _ To dobrze zrozumieli piraci _ - twierdzi wspomniane źródło. Ich ataki coraz bardziej z rejonu Somalii przesuwają się na południe, w rejon Tanzanii i Kenii. Nie wiadomo jeszcze czy program szkoleń w ramach przyszłej unijnej misji obejmie samą Somalię.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t92848.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/somalijski;minister;ciezko;ranny;w;ataku,225,0,849121.html) Somalijski minister ciężko ranny w ataku Dom szef resortu spraw wewnętrznych, Abdiszakura Hasana Faraha został zaatakowany przez samobójczynię.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t131372.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/somalijscy;piraci;uwolnili;statek;z;polakiem,180,0,811956.html) Somalijscy piraci uwolnili statek z Polakiem Niemiecki statek MV Beluga Nomination został porwany pod koniec stycznia.
Tagi: somalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz