Notowania

grecja
02.03.2010 17:56

Komisja Europejska żąda od Aten zaciskania pasa

Grecja musi obniżyć sięgający 12,7 proc. PKB deficyt budżetowy o 4 proc. w tym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Grecja musi wprowadzić dodatkowe środki budżetowe, żeby obniżyć sięgający 12,7 proc. PKB deficyt budżetowy o 4 proc. w tym roku, do czego zobowiązali ją unijni partnerzy na ostatnim szczycie w lutym - ogłosiła we wtorek Komisja Europejska.

Taki jest wynik poniedziałkowej wizyty unijnego komisarza ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehna w Atenach._ - Obie strony zgadzają się, że są potrzebne dodatkowe środki na rzecz konsolidacji fiskalnej, by osiągnąć cel 4 proc. Czekamy na ogłoszenie ich przez Grecję w nadchodzących dniach _ - powiedział rzecznik Rehna, Amadeu Altafaj Tardio.

Rząd w Atenach ogłosił, że nowe decyzje gospdarcze zostaną podjęte już na najbliższym posiedzeniu w środę. Tym samym socjalistyczny gabinet Jeoriosa Papandreu chce potwierdzić swoją determinację w zmniejszaniu deficytu publicznego, choć drastyczne cięcia budzą sprzeciw społeczny i doprowadziły już do strajków, masowych demonstracji i starć z policją.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Unijny komisarz pogania Greków ]( http://news.money.pl/artykul/unijny;komisarz;pogania;grekow,60,0,594236.html )
* [ Kraje eurolandu pomogą Atenom ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kraje;eurolandu;pomoga;atenom,31,0,593439.html )
* [ Goldman Sachs pomagał Grecji ukryć dług? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/goldman;sachs;pomagal;grecji;ukryc;dlug,196,0,593604.html )

Oczekuje się, że dodatkowe środki będą polegały na pdwyższeniu podatku VAT i akcyzy na alkohol, papierosy i paliwo, by zapewnić dodatkowe wpływy do budżetu państwa. Jest też presja na dalszą redukcję rozbudowanych świadczeń w sektorze publicznym, w tym rezygnację z wypłaty 14. pensji.

Do 16 marca Grecja ma przedstawić pierwszy z regularnych raportów w ramach bezprecedensowego nadzoru, jakim została objęta na skutek swoich kłopotów finansowych. Komisja Europejska na bieżąco nadzoruje obniżanie greckiego deficytu wspólnie z Europejskim Bankiem Centralnym, korzystając z doświadczenia technicznego MFW. Do roku 2012 deficyt budżetowy Grecji ma spaść do 2,8 proc. PKB, czyli poniżej dopuszczonego w kryteriach z Maastricht pułapu 3 proc.
Eksperci szacują, że rząd powinien zwiększyć dochody albo ograniczyć wydatki w budżecie o dodatkowe 3,6-4,8 mld euro, by zredukować deficyt do wymaganego poziomu.

Komisja Europejska naciska na dodatkowe reformy w pogrążonej w długach Grecji w trosce o stabilność strefy euro, której Grecja jest członkiem. Dlatego na szczycie UE 11 lutego kraje członkowskie zobowiązały Grecję do redukcji deficytu z obecnych 12,7 do 8,7 proc. w bieżącym roku, czyli aż o 4 pkt proc.

Kraje członkowskie UE zagwarantowały sobie prawo do narzucenia dodatkowych środków budżetowych, jeśli uznają, że rząd w Atenach nie robi wszystkiego, co powinien, by to osiągnąć.

Na unijnym szczycie 11 lutego szefowie państw i rządów UE wyrazili polityczne wsparcie dla Grecji, ale nie zdradzili żadnych szczegółów co do możliwego w przyszłości wsparcia finansowego.

Rehn zapewnia, że w razie konieczności KE jest gotowa koordynować działania i są środki finansowe, by zagwarantować stabilność strefy euro. KE i ministrowie finansów strefy euro podkreślają jednak, że to na Grecji spoczywa odpowiedzialność za uporządkowanie swoich finansów publicznych.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarz, kryzys, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz