Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisja "hazardowa": 11 lutego przesłuchanie Sobiesiaka

0
Podziel się:

W przyszłym tygodniu przed komisją śledczą ds. wyjaśnienia tzw. afery
hazardowej zeznania mają złożyć m.in.: były premier Leszek Miller (10 lutego), biznesmen branży
hazardowej Ryszard Sobiesiak (11 lutego), a także były szef Komitetu Stałego Rady Ministrów i
wicepremier w czasie rządów PiS Przemysław Gosiewski (12 lutego). Posłowie mają się także spotkać z
szefami ABW i CBA.

W przyszłym tygodniu przed komisją śledczą ds. wyjaśnienia tzw. afery hazardowej zeznania mają złożyć m.in.: były premier Leszek Miller (10 lutego), biznesmen branży hazardowej Ryszard Sobiesiak (11 lutego), a także były szef Komitetu Stałego Rady Ministrów i wicepremier w czasie rządów PiS Przemysław Gosiewski (12 lutego). Posłowie mają się także spotkać z szefami ABW i CBA.

Jak poinformował PAP przewodniczący komisji śledczej Mirosław Sekuła (PO), na poniedziałek 8 lutego zaplanowano posiedzenie poszerzonego prezydium komisji, na którym posłowie spotkają się z szefami CBA Pawłem Wojtunikiem i ABW Krzysztofem Bondarykiem.

Sekuła powiedział, że chodzi m.in. o "rozstrzygnięcie wątpliwości, jakie powstały po przeanalizowaniu materiałów dostarczonych komisji". Wniosek o spotkanie z szefem ABW złożył w zeszłym tygodniu wiceszef komisji Bartosz Arłukowicz (Lewica).

W zeszłym tygodniu śledczy przyjęli też wniosek posłów PiS Beaty Kempy i Zbigniewa Wassermanna w sprawie wystąpienia do szefa ABW o dostarczenie komisji informacji o zgłoszeniach do Centralnej Ewidencji Operacji dwóch akcji CBA wiążących się z tzw. aferą hazardową - w szczególności daty zgłoszenia tych operacji, listy osób, które miały dostęp do tej bazy danych lub się z nią zapoznawały.

Z informacji dotyczących harmonogramu prac, uzyskanych przez PAP w sekretariacie komisji wynika, że w tym samym dniu co Leszek Miller (10 lutego) zeznawać ma też posłanka SLD Anita Błochowiak. Dzień wcześniej - 9 lutego - przed komisją staną Grzegorz Maj i Tomasz Malarz.

Wezwanie do stawienia się przed komisją 11 lutego wysłano też do biznesmena Jana Koska. Jak powiedziano PAP w sekretariacie komisji śledczej, nie jest jednak wykluczone, że ze względu na zły stan zdrowia może zdarzyć się tak, że przedstawi on zwolnienie lekarskie i do przesłuchania tego dnia nie dojdzie.

Ponadto w kolejnym tygodniu - 18 lutego - przed komisją ma stanąć Marcin Rosół - asystent, a następnie szef gabinetu politycznego Mirosława Drzewieckiego w czasie, gdy ten pełnił funkcję ministra sportu. Jak zeznał przed komisją były szef CBA Mariusz Kamiński, wszystko wskazuje na to, że to rozmowa Rosoła z córką Ryszarda Sobiesiaka Magdaleną była momentem przecieku o działaniach CBA prowadzonych wobec jej ojca, a związanych z jego kontaktami z politykami PO. Miało się to stać na spotkaniu Rosoła z Magdaleną Sobiesiak 24 sierpnia 2009 r. w kawiarni "Pędzący królik".

Błochowiak jest jedną z osób, którym przypisywane jest zgłoszenie poprawki do nowelizacji ustawy hazardowej, przygotowanej w okresie rządu SLD. Poprawka obniżała podatek od automatu z pierwotnie zakładanych przez rząd 200 euro do 50 euro.

Z kolei Grzegorz Maj miał na zlecenie byłego prezesa Totalizatora Sportowego Jacka Kalidy napisać - w 2006 r. - projekt nowelizacji ustawy hazardowej zakładający m.in. obniżenie opodatkowania wideoloterii.

Projekt ten ówczesny wiceszef klubu PiS Krzysztof Jurgiel i p.o. zastępca szefa departamentu Służby Celnej w resorcie finansów Anna Cendrowska przynieśli na spotkanie z Gosiewskim latem 2006 r., prosząc o skierowanie go do dalszych prac jako projektu klubowego. Podczas tego spotkania miało paść stwierdzenie, że departament w MF zajmujący się hazardem miał być "uwikłany". Gosiewski, który był wówczas szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów, sporządził po tamtym spotkaniu notatkę, w której prosił ministra finansów o ocenę tego projektu.

Ponadto Maj, jako przedstawiciel Totalizatora Sportowego, pracował też na przełomie 2006 i 2007 r. w zespole - powołanym przez ówczesną minister finansów Zytę Gilowska - który miał przygotować rządowy projekt nowelizacji ustawy hazardowej. W wyniku jego prac - jak zeznała przed komisją Gilowska - powstał projekt, który również przewidywał obniżenie opodatkowania wideoloterii, jednak kierownictwo resortu finansów nie zgodziło się na te zapisy.

Natomiast Malarz - jako dyrektor Departamentu Prawno-Kontrolnego ministerstwa sportu - był przedstawicielem tego resortu w tym zespole. Był on też funkcjonariuszem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Były minister sportu Tomasz Lipiec, zeznając przed komisją powiedział, że to on zdecydował o wydelegowaniu Malarza do tego zespołu. Przyznał, że wiedział o jego pracy w ABW.

W tym tygodniu przed komisją zeznawać będą: były wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna (3 lutego), premier Donald Tusk (4 lutego) oraz były premier Jarosław Kaczyński (5 lutego). (PAP)

mzk/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)