Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisja krajowa Solidarności obraduje w Katowicach

0
Podziel się:

Przyjęciem treści listu do papieża Benedykta XVI z podziękowaniami za
dekret beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczęło się we wtorek w Katowicach dwudniowe posiedzenie
komisji krajowej Solidarności.

Przyjęciem treści listu do papieża Benedykta XVI z podziękowaniami za dekret beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczęło się we wtorek w Katowicach dwudniowe posiedzenie komisji krajowej Solidarności.

Najważniejszymi punktami obrad w Katowicach będzie zatwierdzenie tekstów wystąpień związku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy przywracającej wolne w święto Trzech Króli, a także ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu niepełnosprawnych.

Przed rozpoczęciem obrad członkowie komisji krajowej złożyli kwiaty pod Pomnikiem-Krzyżem przy katowickiej kopalni Wujek i zwiedzili tamtejsze Muzeum - Izbę Pamięci. Obejrzeli też zwiastun filmu "Czarny Czwartek" o wydarzeniach Grudnia 1970 r. na Wybrzeżu.

Treść podziękowania dla papieża Benedykta XVI związkowcy przyjęli przez aklamację. "To list w podziękowaniu za to, że w tak krótkim okresie czasu i ksiądz Jerzy, i Ojciec Święty, który jest ojcem duchowym Solidarności, zostaną wyniesieni na ołtarze. Dla nas to bardzo ważna sprawa - nie tylko dla Solidarności, ale dla całej Polski" - podkreślił we wtorek szef komisji krajowej związku Piotr Duda.

W liście związkowcy podkreślają m.in., że Jan Paweł II wielokrotnie wypowiadał się na temat roli i zadań związków zawodowych, wśród nich Solidarności, którą interesował się nie tylko jako papież wywodzący się z Polski. Jego zainteresowanie - wskazali członkowie komisji krajowej - wynikało z tego, że na pierwszym miejscu Solidarność postawiła człowieka, upodmiotawiając go w chrześcijańskim wymiarze.

Związkowcy zadeklarowali, że decyzja Benedykta XVI o wyniesieniu na ołtarze jego poprzednika stała się dla członków Solidarności wyzwaniem do refleksji nad spuścizną Jana Pawła II. Komisja krajowa zapewniła w liście, że w codziennej działalności kieruje się i nadal będzie kierowała wskazówkami z jego encykliki Laborem exercens, chcąc budować "wspólnotę ducha opartą na fundamencie wiary chrześcijańskiej".

Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad związkowcy zajmą się w Katowicach m.in. projektami wniosków do Trybunału Konstytucyjnego. W ustawie przywracającej wolny dzień w Święto Trzech Króli "Solidarność" zamierza zakwestionować tylko pierwszy artykuł, który zniósł obowiązujący do końca minionego roku zapis, że jeżeli jakiekolwiek święto przypada w dniu wolnym, pracodawca musi dać pracownikowi wolne w innym terminie.

Z kolei w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, związek zamierza sprzeciwić się głównie wydłużeniu normy czasu pracy dla pracowników z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności do 8 godzin na dobę oraz 40 godzin tygodniowo (zamiast odpowiednio 7 i 35 godzin).

W Katowicach będzie też głosowane stanowisko Solidarności w sprawie rządowych pomysłów na zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych, które związkowcy uważają za niejasne, a skutki wprowadzenia w życie za niepewne.

Komisja krajowa Solidarności ma upoważnić zarząd związku do przygotowania i złożenia w Sejmie obywatelskiego projektu ustawy o płacy minimalnej. Według wstępnej, zgłoszonej przez Dudę koncepcji dokumentu, płaca minimalna miałaby rosnąć ze wzrostem PKB do 50 proc. przeciętnego krajowego wynagrodzenia. Obecnie byłoby to ok. 1670 zł.

Podczas katowickich obrad związkowcy wybiorą również swoich przedstawicieli do Komisji Trójstronnej do spraw społeczno-gospodarczych. Nowym członkiem tego gremium ma zostać były wieloletni przewodniczący Solidarności, Janusz Śniadek.

Organizacja posiedzenia komisji krajowej Solidarności w Katowicach wynika z deklaracji, jaką złożył w ub. roku nowy przewodniczący Solidarności. Posiedzenia mają odbywać się nie - jak wcześniej - głównie w Gdańsku, ale także w Warszawie i innych częściach Polski. Kolejne, po katowickim, posiedzenia zaplanowano w marcu w Łodzi oraz w kwietniu we Wrocławiu. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

mtb/ mab/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)