Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisja nadzwyczajna: nie będzie zmian w prawie wodnym

0
Podziel się:

Sejmowa komisja nadzwyczajna opowiedziała się we wtorek za wykreśleniem
zmian dotyczących prawa wodnego z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących usuwania
skutków powodzi. Chodzi o kontrowersyjne dla posłów zapisy likwidujące krajowy i regionalne zarządy
wód.

Sejmowa komisja nadzwyczajna opowiedziała się we wtorek za wykreśleniem zmian dotyczących prawa wodnego z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących usuwania skutków powodzi. Chodzi o kontrowersyjne dla posłów zapisy likwidujące krajowy i regionalne zarządy wód.

Posłowie na wniosek prezydium komisji zdecydowali o wykreśleniu tych zapisów z projektu.

Proponowane zmiany dotyczące Prawa wodnego krytykowali podczas prac w Sejmie posłowie opozycji. Chodziło o likwidację Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i 7 regionalnych zarządów oraz utworzenia w ich miejsce 16 zarządów wojewódzkich oraz stanowiska krajowego koordynatora gospodarki wodnej, powoływanego przez premiera. Podkreślali, że obecne rozwiązanie odpowiada unijnej dyrektywie wodnej, zgodnie z którą administrowanie rzekami ma obejmować całe dorzecze, a nie jedynie wycinek należący do danego województwa.

Prezydium zaproponuje w dezyderacie do premiera, by zmiany dotyczące systemu gospodarki wodnej w kraju zostały przedstawione w osobnym projekcie dotyczącym tylko tych spraw.

Komisja w połowie lipca omówiła pierwsze trzy rozdziały projektu, dotyczące zasad pomocy powodzianom i osobom poszkodowanym przez inne klęski żywiołowe. We wtorek z dwóch kolejnych rozdziałów projektu zdecydowała zachować jedynie pięć artykułów - dotyczących przepisów przejściowych i terminu wejścia w życie ustawy. Zgodnie z projektem ustawa ma zacząć obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia.

Projekt przyjęty przez komisję nadzwyczajną ma zastąpić ustawy przyjmowane do tej pory okazjonalnie, przyznające szczególną pomoc poszkodowanym i dokonujące zmian w obowiązujących przepisach. Zgodnie z projektowanymi przepisami, rząd będzie wydawał rozporządzenie z listą gmin i miejscowości dotkniętych powodzią lub innymi klęskami. W tych miejscach do 12 miesięcy od wydania rozporządzenia będą obowiązywały przepisy dotyczące usuwania ich skutków.

Proponowane obecnie rozwiązania mają być bardziej uniwersalne i zapewniać sprawniejsze udzielanie pomocy poszkodowanym przez żywioł. Rozporządzenie będzie wydawane w przypadku powodzi o dużych rozmiarach, gdy środki użyte przez terenową administrację rządową i samorząd terytorialny okażą się niewystarczające.

Rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących usuwania skutków powodzi wprowadza m.in. jednorazowy zasiłek dla poszkodowanych w wysokości 2 tys. zł. Taką kwotę będzie mógł dostać każdy poszkodowany, niezależnie do dochodów, już w kilka godzin po zdarzeniu, które odebrało mu dach nad głową czy środki do życia - zakłada projekt.

To nie jedyna pomoc finansowa dla poszkodowanych, zapisana w projekcie. Inne formy pomocy - środki z pomocy społecznej, przeznaczone na odbudowę domów czy pomoc dla przedsiębiorców - będą przyznawane dopiero po ocenie strat przez komisję.

W roku, w którym wystąpi powódź, minister finansów będzie mógł utworzyć rezerwę celową, przeznaczoną na sfinansowanie usuwania skutków powodzi. Łączna wartość pomocy publicznej udzielonej na naprawę szkód nie będzie mogła przekroczyć wartości tych szkód. Zgodnie z projektem, będzie ona dotyczyła osób fizycznych, prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które poniosły szkody majątkowe na skutek powodzi albo utraciły możliwość korzystania z nieruchomości lub lokalu.

Komisja zakończyła prace nad projektem, więc może on wejść pod obrady Sejmu jeszcze podczas rozpoczętego we wtorek i trwającego do piątku posiedzenia. (PAP)

ago/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)