Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komisja: sąd tylko wyjątkowo powinien obniżać opłaty komornicze

0
Podziel się

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zaproponowała
poprawkę do nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, przewidującą, że sąd tylko w
wyjątkowych okolicznościach mógłby obniżyć wysokość opłaty komorniczej na wniosek złożony przez
dłużnika.

bEhUuHhN

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zaproponowała poprawkę do nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, przewidującą, że sąd tylko w wyjątkowych okolicznościach mógłby obniżyć wysokość opłaty komorniczej na wniosek złożony przez dłużnika.

Senatorowie z komisji omawiali w czwartek zmiany w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji uchwalonej przez Sejm na początku stycznia.

Nowela przewiduje m.in. możliwość składania przez dłużników wniosków o obniżenie wysokości pobieranych przez komornika opłat za egzekucję. Według przepisów nowelizacji wnioski takie rozpatrywałby sąd, który "uwzględniając w szczególności nakład pracy komornika lub sytuację majątkową wnioskodawcy oraz wysokość jego dochodów", mógłby obniżyć wysokość opłat.

bEhUuHhP

Pomysł ten wzbudził liczne kontrowersje. Jeszcze na etapie prac legislacyjnych w Sejmie wskazywano, że sądy mogą nie poradzić sobie z przypuszczalnie dużą ilością wniosków o obniżenie opłat.

Jak powiedział PAP prezes Krajowej Rady Komorniczej Andrzej Kulągowski, senatorowie zaproponowali poprawkę, według której obniżenie opłaty mogłoby nastąpić jedynie w "wyjątkowych okolicznościach". Ponadto, jak dodał, według poprawki, obniżenie to nie mogłoby przekroczyć 50 proc. wysokości opłaty.

Z kolei zdaniem przewodniczącego senackiej komisji, Stanisława Piotrowicza (PiS) dyskusja w tej kwestii na pewno będzie jeszcze się toczyła. "Wydaje się, że zaproponowana poprawka może być zbyt dużym ograniczeniem sądu" - powiedział PAP.

Jak informowano w uzasadnieniu do noweli, na wprowadzenie możliwości miarkowania wysokości opłat komorniczych przez sąd wskazywało Ministerstwo Zdrowia. W opinii tego resortu rozwiązanie takie miałoby "szczególne znaczenie dla publicznych zakładów opieki zdrowotnej, w odniesieniu do których nakład pracy komorników związany z prowadzeniem postępowania egzekucyjnego jest z reguły niewielki".

bEhUuHhV

Krajowa Rada Komornicza wskazywała natomiast, że rozwiązanie pozwalające na obniżenie opłaty egzekucyjnej przez sąd już obowiązywało i zostało usunięte na mocy nowelizacji z maja 2007 r. Jak zaznaczyła KRK, decyzję taką podjęto wówczas z uwagi na "stwierdzoną nieprzydatność tej instytucji i konieczność odstąpienia od nadmiernego obciążania sądów powszechnych".

Kulągowski argumentował, że rozpatrywanie wniosków przez sądy spowoduje, że dłużnicy w tej samej sytuacji będą obciążani opłatami w różnych wysokościach. "Jeśli mamy rocznie około 1,5 mln spraw w skali kraju, to około 700 tys. spraw może trafić do sądów i będą one musiały sobie z tym poradzić" - mówił.

Według innych zapisów tej nowelizacji uregulowane mają zostać m.in. sprawy postępowań dyscyplinarnych wobec komorników sądowych, asesorów i aplikantów komorniczych, które do tej pory częściowo regulowane były tylko na mocy rozporządzenia ministra. Rozpatrywaniem postępowań dyscyplinarnych miałaby zajmować się komisja złożona z 22 osób i powoływana przez Krajową Radę Komorniczą. Kadencja komisji ma trwać cztery lata. (PAP)

mja/ itm/ jra/

bEhUuHiq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)