Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja sejmowa: odrzucić poprawkę Senatu do ustawy dot. inwestycji NATO

0
Podziel się:

Sejmowa komisja obrony zarekomendowała w środę odrzucenie jedynej poprawki,
jaką Senat wprowadził do ustawy, zgodnie z którą MON jest odpowiedzialne za planowanie i podział
środków przekazanych Polsce w ramach programu inwestycyjnego NATO (NSIP).

Sejmowa komisja obrony zarekomendowała w środę odrzucenie jedynej poprawki, jaką Senat wprowadził do ustawy, zgodnie z którą MON jest odpowiedzialne za planowanie i podział środków przekazanych Polsce w ramach programu inwestycyjnego NATO (NSIP).

Komisja zajmowała się nowelizacją dwóch ustaw: o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Środki z NSIP - programu inwestycji NATO w dziedzinie bezpieczeństwa - mogą być przeznaczane na modernizację lub budowę lotnisk, infrastruktury telekomunikacyjnej, rurociągów paliwowych, radarowych urządzeń ostrzegawczych i nawigacyjnych oraz instalacji portowych. Mogą być również wykorzystane do doskonalenia systemów dowodzenia czy kontroli.

Senacka poprawka, którą zajmowała się komisja, upoważniała ministra obrony do wydania rozporządzenia określającego sposób ustalania dotacji oraz tryb ich przyznawania i rozliczania. Zdaniem przedstawicieli MON nie wnosiła ona jednak żadnych zmian merytorycznych do treści ustawy. Jak argumentował wiceszef MON Marcin Idzik, należało ją odrzucić, by ustawa mogła jak najszybciej wejść w życie. Także zdaniem sejmowego Biura Legislacji poprawkę należało odrzucić, bo to, jak została sformułowana, może budzić wątpliwości konstytucyjne.

Posłowie z komisji obrony przychylili się do tej argumentacji, wszyscy zagłosowali za odrzuceniem poprawki. Sejm zajmie się nowelą w czwartek wieczorem na posiedzeniu plenarnym.

Nowelizacja jest efektem zmian, które wprowadziły zapisy ustawy o finansach publicznych z 27 sierpnia 2009 r. Zgodnie z nimi z końcem 2010 r. zlikwidowane zostały państwowe zakłady budżetowe, w tym "Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego", który działał na podstawie decyzji ministra obrony narodowej z 2002 r. i zajmował się m.in. planowaniem rozdziału środków, inwestycjami, udzielaniem zamówień i rozliczeniami. Na jego miejsce utworzono nową jednostkę o tej samej nazwie, ale o statusie instytucji gospodarki budżetowej. Zgodnie z przepisami, by mogła ona otrzymywać dotacje z budżetu państwa, konieczne było zapisanie tego w odrębnej ustawie.

Opracowywana nowela przyporządkowuje zadania związane z funkcjonowaniem i realizacją programu NSIP w Polsce Ministerstwu Obrony Narodowej.

Program NSIP realizowany jest w Polsce od końca lat 90. Zakładał m.in. przystosowanie do standardów NATO siedmiu lotnisk, m.in. w Malborku, Krzesinach, dwóch portów, pięciu baz paliwowych, budowę stacji radarowej dalekiego zasięgu i modernizację systemu łączności. (PAP)

ral/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)