Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja sejmowa pozytywnie o trzech kandydatach na ambasadorów

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w czwartek
kandydatów na ambasadorów: w Iranie - Juliusza Gojło, w kilku krajach afrykańskich - Marka
Garzteckiego oraz w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ w Genewie - Remigiusza Henczela.

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w czwartek kandydatów na ambasadorów: w Iranie - Juliusza Gojło, w kilku krajach afrykańskich - Marka Garzteckiego oraz w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ w Genewie - Remigiusza Henczela.

Juliusz Gojło urodził się w 1967 roku w Mrągowie. Ukończył politologię w Moskiewskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych i uzyskał licencjat na wydziale psychologii University of South Africa. Zna języki: angielski, rosyjski, francuski i arabski.

W 1993 roku rozpoczął pracę w MSZ w Departamencie Afryki, Azji, Australii i Oceanii na stanowisku radcy i starszego radcy. W latach 1996-99 pracował jako II sekretarz w Sekcji Interesów USA przy Ambasadzie RP w Bagdadzie. W 2000 roku objął stanowisko starszego eksperta ponownie w Departamencie Afryki, Azji, Australii i Oceanii.

W latach 2000-06 był zastępcą szefa placówki i I sekretarza w ambasadzie RP w RPA. Następnie przez dwa lata pełnił funkcję szefa grupy i radcy w Grupie Zadaniowej ds. Iraku w MSZ. Od 2008 roku do teraz pełnił stanowisko zastępcy dyrektora i I radcy w Departamencie Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ.

Gojło jest żonaty, ma dwoje dzieci.

31 sierpnia 2008 roku swoją misję w Teheranie zakończył ambasador Witold Śmidowski. Aktualnie funkcję charge d`affaires w Iranie pełni Piotr Kozłowski.

Marek Garztecki ma zostać ambasadorem w Angoli, Gabonie, Demokratycznej Republice Konga, Republice Konga, Republice Środkowoafrykańskiej i Demokratycznej Republice Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Urodził się w 1947 roku w Rzymie. Ukończył Wydział Filozofii i Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Zna biegle język angielski, biernie rosyjski i niemiecki, w stopniu podstawowym portugalski.

W latach 1970-81 był dziennikarzem radiowym, publicystą i literatem. Pracował m.in. w Polskim Stowarzyszeniu Jazzowym, był stałym współpracownikiem "Polityki" i "Przekroju", miał audycje m.in. w programie III i IV Polskiego Radia.

W latach 1982-88 był kierownikiem Biura Informacyjnego NSZZ "Solidarność" w Londynie. Następnie pracował m.in. jako samodzielny publicysta i analityk. W latach 1992-95 był londyńskim korespondentem "Rzeczpospolitej" i TVP. W latach 1995-2002 był ekspertem Światowego Forum Ekonomicznego. Pracował też w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych w Londynie. Od roku 2002 wykładowca w Collegium Civitas.

30 września tego roku swoją misję w Angoli kończy Piotr Myśliwiec.

Remigiusz Henczel, który ma objąć funkcję ambasadora w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ w Genewie - urodził się w 1957 roku w Jarocinie. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1987 roku został doktorem nauk prawnych na poznańskim uniwersytecie. Zna język angielski i rosyjski.

W latach 1979-88 był asystentem i adiunktem na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Następnie w latach 1988-2002, pełnił funkcję radcy generalnego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, w tym w latach 1997-2000 był radcą w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ w Genewie. W latach 2001-02 był szefem wydziału ds. prawa pracy i stosunków zawodowych na Misji Pokojowej Tymczasowej Administracji ONZ w Kosowie.

Od 2003 roku do teraz jest dyrektorem w Departamencie Prawno-Traktatowym w MSZ. Jest żonaty, ma jedną córkę.

W III kwartale tego roku swoją misję w stałym przedstawicielstwie RP przy ONZ w Genewie kończy Zdzisław Rapacki. (PAP)

eaw/ ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)