Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja SZ jednogłośnie pozytywnie o uchwale ws. obrony chrześcijan

0
Podziel się:

Posłowie komisji spraw zagranicznych jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali w
czwartek projekt uchwały ws. wyrażenia solidarności ze wspólnotami chrześcijańskimi w Syrii i
Egipcie. W projekcie wezwano rząd i dyplomację do działań m.in. w UE na rzecz obrony chrześcijan.

Posłowie komisji spraw zagranicznych jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali w czwartek projekt uchwały ws. wyrażenia solidarności ze wspólnotami chrześcijańskimi w Syrii i Egipcie. W projekcie wezwano rząd i dyplomację do działań m.in. w UE na rzecz obrony chrześcijan.

Projekt uchwały przygotowali posłowie PiS. Podczas czwartkowego posiedzenia komisja SZ była bardzo zgodna co do potrzeby przyjęcia uchwały. Również wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far podkreślał wagę tej inicjatywy.

"Ta inicjatywa jest nie do przecenienia. Obecnie jest odpowiedni moment do tego, by polski parlament zabrał głos w tak poważnej sprawie" - powiedział Nowak-Far. Zaproponował, by treść uchwały rozszerzyć w taki sposób, by dotyczyła ona wszystkich nieislamskich mniejszości religijnych, ze szczególnym uwzględnieniem chrześcijan.

Posłowie uznali jednak, że rozszerzenie mogłoby osłabić moc uchwały. Jak powiedział poseł PiS Krzysztof Szczerski, inicjatywa wiceministra jest "szlachetna, ale nieefektywna".

Nowak-Far podkreślił, że szef MSZ Radosław Sikorski w rozmowach z wieloma zagranicznymi politykami podnosi kwestię konieczności obrony chrześcijan, w tym - zaznaczył - w niedawnej rozmowie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym.

Podczas czwartkowej debaty posłowie zdecydowali wnieść do projektu pewne zmian; odwrócili kolejność państw w tytule i w treści uchwały. Zamiast więc: "Uchwała w sprawie wyrażenia solidarności z prześladowanymi wspólnotami chrześcijańskimi w Egipcie i Syrii", komisja zaproponowała tytuł: "Uchwała w sprawie wyrażenia solidarności z prześladowanymi wspólnotami chrześcijańskimi na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Syrii i Egipcie".

Posłowie zdecydowali się na taki krok, ponieważ w debacie zwracano uwagę, że obecne wojskowe władze Egiptu podejmują działania na rzecz zapewnienia chrześcijanom równych praw.

W projekcie Sejm wyraża solidarność "ze wspólnotami chrześcijańskimi, które są ofiarami mordów i prześladowań dokonywanych dziś na całym świecie". "Szczególnie dramatyczne wydarzenia mają w tym względzie miejsce w ogarniętych niepokojami społecznymi i wojnami krajach Bliskiego Wschodu - Syrii i Egipcie" - podkreślili autorzy projektu.

Sejm miałby też wezwać "społeczność międzynarodową do podjęcia odważnych działań w celu obrony chrześcijan przed eksterminacją". "Milczenie i brak reakcji w obronie chrześcijan, zwłaszcza w Syrii i Egipcie, może doprowadzić do tego, że te bardzo zasłużone od dwóch tysięcy lat wspólnoty przestaną istnieć. Nie można do tego dopuścić" - podkreślono w projekcie.

"Współczesny świat nie może bezczynnie przyglądać się, jak giną ludzie, tylko dlatego, że chcą pozostać wierni swej religii" - wskazano.

Autorzy projektu chcą też, by Sejm wezwał polski rząd i dyplomację "do wykorzystywania każdego dostępnego forum, zwłaszcza w ramach UE, by tę sprawę podnosić i szukać skutecznych metod obrony chrześcijan, także poprzez użycie dostępnych form pokojowego bojkotu krajów prześladujących chrześcijan, który byłby dla nich ekonomicznie odczuwalny".

"Sejm wzywa polski rząd i dyplomację do zainicjowania na forum międzynarodowym, a szczególnie w UE kroków na rzecz uwzględnienia w stanowisku dotyczącym konfliktu w Syrii kwestii obrony chrześcijan, także w perspektywie ewentualnych międzynarodowych rozstrzygnięć toczącego się tam konfliktu" - czytamy w projekcie uchwały.

Według obliczeń ONZ w Syrii od wybuchu konfliktu w marcu 2011 r. zginęło ponad 100 tys. ludzi, a kilka milionów zostało zmuszonych do zmiany miejsca zamieszkania.

Z kolei pod koniec sierpnia organizacja praw człowieka Human Rights Watch skrytykowała ataki na 42 kościoły, wiele szkół, domów i firm koptyjskich w Egipcie oraz wezwała władze do rozmieszczenia sił bezpieczeństwa w celu zakończenia przemocy na tle religijnym. (PAP)

mzk/ eaw/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)