Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja SZ pozytywnie o kandydacie na ambasadora w Bratysławie

0
Podziel się:

Sejmowa komisja spraw zagranicznych jednomyślnie zaopiniowała pozytywnie we
wtorek kandydaturę Tomasza Chłonia na ambasadora Polski w Bratysławie.

Sejmowa komisja spraw zagranicznych jednomyślnie zaopiniowała pozytywnie we wtorek kandydaturę Tomasza Chłonia na ambasadora Polski w Bratysławie.

"Mam nadzieję być dobrym ambasadorem polski na Słowacji, a rozumiem przez to kilka podstawowych spraw. Przede wszystkim nie chcę być anonimowy" - mówił Chłoń podczas posiedzenia komisji. Jak podkreślił, chce być aktywny w całym kraju, dostępny również dla mediów.

Podkreślił, że liczy na większą obecność polskich inwestorów i handlowców na Słowacji. Za cel stawia sobie osiągnięcie pod koniec swojej kadencji obrotów handlowych między oboma krajami na poziomie 10 mld dol. rocznie (teraz ponad 6 mld dol.) Obecnie szefem naszej placówki na Słowacji jest Andrzej Krawczyk, który do Bratysławy wyjechał w 2008 r.

Chłoń zapowiedział ponadto przeniesienie siedziby ambasady RP w Bratysławie do centrum miasta.

Kandydat na ambasadora w Bratysławie urodził się w 1961 roku w Warszawie. Pełnił już funkcję szefa polskiej placówki dyplomatycznej w Estonii. Jest absolwentem filologii węgierskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył też Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, a także studia podyplomowe na UW i Uniwersytecie Maastricht.

Całe życie zawodowe związany jest z polską dyplomacją. Pracę w MSZ zaczynał w 1987 r. od stanowiska aplikanta w Departamencie Konsularnym. W 1991 r. wyjechał na 6 lat do Helsinek, gdzie w polskiej ambasadzie był sekretarzem (najpierw III, później II, a następnie I).

Po powrocie do kraju w latach 1997-1998 był naczelnikiem wydziału Departamentu Polityki Bezpieczeństwa MSZ. Następnie do 2003 r. pracował jako radca w Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO w Brukseli. Między 2003 a 2005 r. pracował w centrali resortu spraw zagranicznych, najpierw w Departamencie Polityki Bezpieczeństwa (naczelnik wydziału, I radca), a później jako zastępca dyrektora Departamentu Systemu Narodów Zjednoczonych.

W 2005 r. na pięć lat Chłoń objął placówkę w Estonii. Po powrocie do kraju został na krótko dyrektorem Departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka. Od początku 2011 r. jest dyrektorem sekretariatu ministra.

Chłoń zna angielski, fiński, węgierski, francuski, rosyjski i estoński. Jest żonaty, ma troje dzieci. (PAP)

stk/ son/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)