Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisja Wspólna ds. mniejszości przedstawiła informację o działalności

0
Podziel się:

Nauka języków mniejszości narodowych i etnicznych oraz języków
regionalnych, współpraca mniejszości z samorządami, obecność mniejszości w mediach - to niektóre z
zagadnień, którymi zajmuje się Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Nauka języków mniejszości narodowych i etnicznych oraz języków regionalnych, współpraca mniejszości z samorządami, obecność mniejszości w mediach - to niektóre z zagadnień, którymi zajmuje się Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

W środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych rozpatrzono informację Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o działalności Komisji Wspólnej.

Współprzewodniczący Komisji Wspólnej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak przypomniał, że komisja istnieje od 2005 r., została utworzona na mocy Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, aby pełnić rolę opiniotwórczo-doradczą. Podkreślił, że dotychczasowa działalność komisji świadczy o tym, że jest ona potrzebna i spełnia swoją funkcję.

Jak poinformował Siemoniak, podstawowe zagadnienia, którymi zajmuje się komisja, to nauka języków oraz zachowanie i rozwój sieci szkół mniejszościowych, problematyka historyczna w relacjach państwo polskie - mniejszości narodowe i etniczne, gdzie istotne miejsce zajmuje kwestia miejsc pamięci, implementacja do polskiego prawa zapisów ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz przepisów wynikających z międzynarodowych aktów prawnych, do których przestrzegania zobowiązała się Polska.

Obecnie Komisja Wspólna interesuje się odpowiednim przygotowaniem do spisu powszechnego ludności w 2011 r. w zakresie badania grup narodowych i etnicznych. Siemoniak zaznaczył, że szczególnie dużą wagę Komisja Wspólna przykłada do kwestii obecności mniejszości w mediach. Przypomniał, że komisja brała udział w opiniowaniu projektu ustawy medialnej, a jej wątpliwości budził zwłaszcza zamiar likwidacji części ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Komisja apelowała, by w pracach nad przyszłym kształtem mediów publicznych uwzględnić ich wpływ na zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej oraz języka mniejszości narodowych i etnicznych. Posłowie byli tą kwestią szczególnie zainteresowani.

Wiceprzewodniczący komisji Miron Sycz (PO) pytał o losy programu "Telenowyny" - jedynej ogólnopolskiej audycji telewizyjnej w języku ukraińskim - który został zdjęty z anteny TVP w lipcu. Siemoniak poinformował, że rozmawiał na ten temat z zarządem TVP i otrzymał zapewnienie, że sprawa ta zostanie rozwiązana; do końca sierpnia TVP ma poinformować komisję, w jaki sposób.

"Rozmawiałem m.in. z p.o. prezesa, apelując, by względy finansowe nie przesłoniły innych celów. Zapewniam, że będziemy walczyć o zachowanie tego programu. Takie oszczędnościowe decyzje podejmuje się łatwo, ale trudno jest potem odbudować zespół i jego dorobek. Odniosłem wrażenie, że zarząd TVP planuje zachowanie problematyki mniejszości, ale w innej formie, być może w jednej audycji. Naszym zdaniem to zły pomysł ze względu na to, że mniejszości narodowe są zróżnicowane i rozproszone po całym kraju" - mówił wiceminister.

Przypomniał, że w Komisji Wspólnej działa zespół ds. romskich, który zajmuje się m.in. dyskryminacją Romów i problemem edukacji dzieci romskich.(PAP)

akw/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)