Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisja za doprecyzowaniem przepisów o nadzorze nad rynkiem finansowym

0
Podziel się:

Sejmowa komisja finansów opowiedziała się w środę za przyjęciem zgłoszonych
przez PO poprawek doprecyzowujących projekt zmian w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym.
Odrzuciła wniosek PiS, by SKOK-i zwolnić z obowiązku oceny zdolności kredytowej.

Sejmowa komisja finansów opowiedziała się w środę za przyjęciem zgłoszonych przez PO poprawek doprecyzowujących projekt zmian w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym. Odrzuciła wniosek PiS, by SKOK-i zwolnić z obowiązku oceny zdolności kredytowej.

Komisja pozytywnie zaopiniowała dwie poprawki PO doprecyzowujące regulacje, które mają chronić konsumentów przed parabankami. Zgłoszono je w drugim czytaniu przygotowanego przez PSL projektu nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym i innych ustaw.

Komisja odrzuciła poprawkę PiS, zgodnie z którą w przypadku udzielania kredytów konsumenckich SKOK-i stosowałyby dotychczasowe zasady "oceny ryzyka kredytowego". Projekt przewiduje natomiast ujednolicenie przepisów w tym zakresie, co oznacza, że SKOK-i - tak jak banki - musiałyby dokonywać w takim przypadku "oceny zdolności kredytowej".

Jerzy Szmit z PiS tłumacząc poprawkę powiedział, że banki korzystają ze swoich regulacji jeżeli chodzi o ocenę zdolności kredytowej, a SKOK-i - ze swoich. Zaznaczył, że podobnie jest w innych krajach. Zdaniem posła oba systemy dają podobne efekty jeżeli chodzi o wielkość kredytów przeterminowanych, czyli niespłacanych powyżej trzech miesięcy. Szmit wskazał, że np. w Getin Banku współczynnik ten sięga blisko 39 proc., podczas, gdy dla SKOK-ów wynosi 30 proc.

Poseł zaznaczył, że SKOK-i pożyczają swoim członkom niewielkie kwoty na krótkie okresy; średnia wynosi 3 tys. zł, a okres spłaty - jeden rok. Jego zdaniem oznacza to, że ryzyko niespłacenia pożyczki jest stosunkowo małe. Szmit podkreślił, że odrzucenie poprawki PiS spowoduje zamieszanie; doprowadzi do sprzeczności przepisów i konieczności ich interpretacji. "Poprawka uszanuje stan prawny, który obowiązywał przez 20 lat" - podkreślił.

Zdaniem wiceministra finansów Wojciecha Kowalczyka badanie zdolności kredytowej przez SKOK-i na pewno zwiększy poziom bezpieczeństwa depozytariuszy i depozytów zgromadzonych w SKOK-ach. Wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak mówił natomiast, że instytucje finansowe, w tym SKOK-i, powinny działać według jednolitych standardów.

Przygotowany przez PSL projekt ma na celu ochronę klientów instytucji finansowych. Podczas prac w parlamencie został jednak istotnie okrojony.

W dokumencie uregulowano kwestie publikacji tzw. ostrzeżeń publicznych KNF, które można znaleźć na stronie internetowej Komisji. Projekt przewidywał pierwotnie, iż KNF podawałaby ostrzeżenia także w mediach publicznych i niepublicznych, ale w trakcie prac podkomisji zrezygnowano z publikacji ostrzeżeń w mediach niepublicznych. W projekcie znalazł się też zapis zakazujący udzielania kredytów podmiotom, które nie posiadają zdolności kredytowej.

Propozycje PSL regulują także kwestie ważności terminu obowiązywania formularza informacyjnego. Projekt umowy, który klient otrzymuje od instytucji kredytowej, obowiązywałby jeden dzień. Doprecyzowano też termin "stopa oprocentowania kredytu" oraz kwestie ochrony danych osobowych klienta i danych związanych z sytuacją klientów. (PAP)

mmu/ pad/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)