Notowania

wiadomości
20.05.2013 10:45

Komisja zdrowia w środę zajmie się nowelizacją ustawy refundacyjnej

Uproszczenie procesu wnioskowania o ponowne objęcie refundacją leku - zakłada projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, zgłoszony przez posłów PO. W środę zajmie się nim sejmowa komisja zdrowia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Uproszczenie procesu wnioskowania o ponowne objęcie refundacją leku - zakłada projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, zgłoszony przez posłów PO. W środę zajmie się nim sejmowa komisja zdrowia.

Zgodnie z ustawą refundacyjną, która weszła w życia 1 stycznia 2011, decyzje o objęciu refundacją leków zostały podjęte na okres 24 miesięcy i wygasają 31 grudnia. Firmy farmaceutyczne chcące, by ich produkty nadal znajdowały się na liście refundacyjnej, muszą ponownie składać wnioski do Ministerstwa Zdrowia.

Resort obawia się, że część firm oferujących tanie leki może nie być zainteresowanych opłacaniem kolejnych badań i analiz, które musiałyby dołączyć do wniosków o objęcie refundacją ich produktów. Choć MZ skierowało do konsultacji społecznych swoją nowelizację ustawy refundacyjnej, do Sejmu trafił już projekt poselski wprowadzający tylko dwie zmiany. Chodzi o jego szybkie uchwalenie, by nowe procedury mogły zostać jak najszybciej wdrożone.

Projekt wprowadza uproszczony proces wnioskowania o ponowne objęcie refundacją leków, które są już na liście. Chodzi o zniesienie konieczności składania analizy HTA (analiza efektywności klinicznej, ekonomiczna, wpływu na system ochrony zdrowia), a w konsekwencji konieczności uzyskania oceny Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Według autorów taka zmiana jest konieczna w kontekście upływającego z końcem roku okresu obowiązywania części decyzji refundacyjnych. Ma ona zapewnić pacjentom możliwość dokonania wyboru spośród leków zawierających tę samą substancję czynną.

Nowela wprowadza przepis, zgodnie z którym w przypadku złożenia wniosku o ponowne objęcie refundacją leku, znajdującego się już na liście refundacyjnej, w danym wskazaniu, urzędowa cena zbytu nie może być wyższa niż w dniu złożenia wniosku o objęcie refundacją.

Autorzy projektu podkreślają, że obecnie brak jest regulacji prawnej określającej wprost sposób ustalania ceny dla kolejnych decyzji refundacyjnych. Zastosowanie wprost przepisów ustawy refundacyjnej wymuszałoby obniżenie cen wszystkich leków do wysokości obowiązującego dla nich aktualnie limitu.

Uproszczenie procedur przy składaniu wniosku o ponowne objęcie leku refundacją zakłada także projekt, który jest w MZ. Zgodnie z nim, lista refundacyjna ma być aktualizowana co trzy, a nie jak obecnie co dwa miesiące. Ponadto, lekarz przy wypisywaniu refundowanych antybiotyków nie będzie miał obowiązku uprzednio wykonać tzw. antybiogramu. Resort chce także, aby pracownicy apteki mieli obowiązek poinformowania pacjenta o tym, jaki odpowiednik leku byłby dla niego najtańszy.

Ustawa refundacyjna weszła w życie 1 stycznia 2012 r.; wprowadziła m.in. urzędowe ceny i marże leków refundowanych, zakaz promocji i reklamy aptek oraz stosowania zachęt, czyli np. przekazywania przez firmy farmaceutyczne darmowych leków dla szpitali. Zgodnie z ustawą Ministerstwo Zdrowia co dwa miesiące aktualizuje listę leków refundowanych w formie obwieszczenia. Ceny leków są negocjowane z firmami farmaceutycznymi.

Dla leków refundowanych określane są limity, do wysokości których są finansowane. Limit ceny leku jest górną granicą kwoty refundowanej. Jeżeli cena detaliczna leku jest wyższa od ustalonego limitu, pacjent dopłaca różnicę. NFZ nie może przeznaczać na refundację więcej niż 17 proc. swojego rocznego budżetu. (PAP)

pro/ malk/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz