Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisje edukacji i samorządu za uchwaleniem nowelizacji o systemie oświaty

0
Podziel się:

Za wnioskiem o uchwalenie przez Sejm
projektu nowelizacji o systemie oświaty, wraz ze zmianami
wprowadzonymi przez podkomisję nadzwyczajną, przyjętymi podczas
środowego posiedzenia, opowiedzieli się członkowie sejmowych
Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego
i Polityki Regionalnej.

Za wnioskiem o uchwalenie przez Sejm projektu nowelizacji o systemie oświaty, wraz ze zmianami wprowadzonymi przez podkomisję nadzwyczajną, przyjętymi podczas środowego posiedzenia, opowiedzieli się członkowie sejmowych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Podczas wspólnego posiedzenia posłowie obu komisji rozpatrzyli sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Przewodnicząca podkomisji, Urszula Augustyn (PO), przypomniała, że zmiany zapisane w sprawozdaniu to wynik m.in. czterokrotnych spotkań członków podkomisji.

Podkreśliła, że przyjęte w toku prac podkomisji zapisy nie odbiegają w dużym stopniu od tego, co zostało zaproponowane z pierwotnej wersji projektów nowelizacji. "Zasadnicza zmiana (...) wynika z faktu, że decyzję o tym czy dzieci 6-letnie przystąpią do realizacji obowiązku szkolnego przesuwamy w ręce rodziców. To jest zmiana, która rodzicom daje możliwość podjęcia decyzji absolutnej; zdecydowania czy dziecko jest już gotowe, czy ma rozpocząć w tym wieku naukę w szkole czy w przedszkolu" - mówiła Augustyn.

Według projektu nowelizacji, w 2009 r. do szkoły podstawowej trafią sześciolatki urodzone w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2003 r., których rodzice wyrażą taką wolę. Zgodnie z projektem, o tym, że rodzice mają takie prawa, będą poinformowani przez władze samorządowe do 15 lutego.

We wrześniu 2009 r. do pierwszej klasy szkoły podstawowej z woli rodziców trafiłaby pierwsza grupa sześciolatków, a od września 2012 r. do szkoły obowiązkowo trafią - zgodnie z propozycjami w nowelizacji - wszystkie sześciolatki.

Podczas środowego posiedzenia posłowie opowiedzieli się także za zapisem, aby możliwe było przekazanie prowadzenia szkoły osobie prawnej "innej niż samorząd terytorialny, np. stowarzyszeniu, fundacji, instytucji kościelnej, osobie prawnej lub osobie fizycznej, bez konieczności wdrażania procedury likwidowania szkoły samorządowej". Dotyczy to sytuacji, gdy samorząd jako organ prowadzący nie radzi sobie z utrzymaniem konkretnej szkoły.

Lepszym rozwiązaniem - zdaniem MEN - jest przekazanie jej innemu niż samorząd organowi, np. lokalnemu stowarzyszeniu rodziców. Obecnie bowiem w sytuacji, w której samorząd decyduje się na likwidację szkoły, a np. lokalne stowarzyszenie rodziców nie zgadza się z tą decyzją i chce przejąć odpowiedzialność za prowadzenie placówki, szkołę i tak trzeba najpierw - tymczasowo - zlikwidować, a dopiero potem może nastąpić jej przejęcie przez nowy organ prowadzący. (PAP)

agz/ ls/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)