Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komitet Rady Europy oskarża rosyjską policję o stosowanie tortur

0
Podziel się

Europejski Komitet ds. Zapobiegania Torturom (CPT) oskarżył we
wtorkowym raporcie rosyjską policję o znęcanie się nad zatrzymanymi i stosowanie tortur. Raport
instytucji podległej Radzie Europy to owoc inspekcji przeprowadzonych w Rosji na wiosnę 2012 roku.

bEqBFDHF

Europejski Komitet ds. Zapobiegania Torturom (CPT) oskarżył we wtorkowym raporcie rosyjską policję o znęcanie się nad zatrzymanymi i stosowanie tortur. Raport instytucji podległej Radzie Europy to owoc inspekcji przeprowadzonych w Rosji na wiosnę 2012 roku.

Policja stosuje rażenie prądem, podduszanie i inne formy znęcania się, w niektórych przypadkach "na tyle poważne, że wyglądają one na tortury" - głosi dokument.

Eksperci CPT przeprowadzili inspekcje w maju i czerwcu ubiegłego roku w aresztach w Moskwie, Petersburgu i Władimirze oraz w Tatarstanie, Baszkirii i Udmurcji.

bEqBFDHH

Mimo ostrzeżeń, jakie sformułował CPT po poprzedniej takiej misji w Rosji w roku 2008 "maltretowanie (więźniów) i tortury są nadal często stosowane" przez siły bezpieczeństwa - twierdza eksperci Rady Europy.

Według ich ustaleń policja ucieka się do tortur, by wymusić zeznania, zdobyć informacje, lub zmusić podejrzanych do zostania informatorami.

Jeśli postępowanie policjantów pozostanie bezkarne "może łatwo stać się akceptowaną praktyką operacyjną policji" - głosi raport. Jego autorzy zalecają rosyjskim władzom prowadzenie wobec osób dopuszczających się tortur polityki "zero bezkarności" oraz nagrywanie przesłuchań policyjnych na wideo, a także lepsze szkolenie policji.

CPT udostępnia dopiero drugi raport poświęcony Rosji, która przystąpiła do Rady Europy w 1998 roku. Aż do początku 2013 roku Rosja była jedynym krajem spośród 47 państw członkowskich Rady systematycznie zabraniającym publikacji raportów CPT na swój temat.

bEqBFDHN

Około 20 takich dokumentów CPT, w tym wiele na temat Czeczenii, sporządzonych w latach 1998-2010 na podstawie inspekcji w więzieniach i innych miejscach odosobnienia, nie zostało nigdy ujawnionych. (PAP)

fit/ ap/

15315162 arch.

bEqBFDIi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)