Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komitet Stały RM 6 marca zajmie się Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym

0
Podziel się:

Na wniosek resortu sportu Komitet Stały Rady Ministrów przesunął na 6 marca
punkt dotyczący projektu założeń do projektu ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym -
poinformowała w czwartek PAP doradca rzecznika prasowego rządu Małgorzata Woźniak.

Na wniosek resortu sportu Komitet Stały Rady Ministrów przesunął na 6 marca punkt dotyczący projektu założeń do projektu ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym - poinformowała w czwartek PAP doradca rzecznika prasowego rządu Małgorzata Woźniak.

Komitet miał omawiać ten dokument w czwartek.

"Komitet Stały Rady Ministrów zgodnie z prośbą resortu sportu przełożył na 6 marca punkt dotyczący projektu założeń do projektu ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym" - powiedziała w czwartek Woźniak.

Celem przyszłej ustawy przygotowywanej przez resort sportu jest wzmocnienie zabezpieczeń finansowych organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Planowane jest stworzenie rezerwy finansowej; pieniądze byłyby wykorzystywane wówczas, gdyby w przypadku niewypłacalności biura zabrakłoby środków np. na sprowadzenie turystów do kraju.

Zgodnie z projektem Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ma posiadać osobowość prawną. Nadzór nad jego działalnością ma sprawować minister sportu.

Pieniądze do funduszu miałyby być wpłacane przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, którzy znajdują się w centralnej ewidencji. Resort sportu zaproponował, by składki wynosiły do 30 zł. Składka byłaby liczona od każdej osoby uczestniczącej w imprezie turystycznej i rozliczana kwartalnie. Ostateczną wysokość składki miałoby określać rozporządzenie - mogłaby być ustalona na niższym poziomie od maksymalnego określonego w ustawie.

Według resortu sportu do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego mogłoby wpływać rocznie około 18 mln zł, przyjmując wysokość składki na poziomie 12,5 zł. Gdyby składki wyniosły 7,5 zł, to w funduszu znalazłoby się rocznie ok. 11 mln zł.

Minister sportu na bieżąco miałby kontrolować stan środków. Mógłby ewentualnie zawiesić pobór składek albo je znacznie zmniejszyć. Przyszła ustawa ma zakładać kary wobec przedsiębiorców, którzy unikaliby płacenia składek na rzecz funduszu. (PAP)

aop/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)